Ana SayfaEkonomiGurbetçilere "Bireysel Emeklilikte devlet katkısı" ne kadar olacak?

Gurbetçilere “Bireysel Emeklilikte devlet katkısı” ne kadar olacak?

Gurbetçilere “Bireysel Emeklilikte devlet katkısı” ne kadar olacak?

Avrupa’da yaşayan gurbetçilere yeni emeklilik olanağının getirildiğini daha önceki haberimizde duyurmuştuk. https://turizmavrupa.net/yurt-disindaki-turk-vatandaslarina-yeni-emeklilik-sistemi-geliyo/ Yurtdışında yaşayan vatandaşlara ve Mavi Kart sahiplerine dövizli Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) imkanı sağlayan Kanun değişikliği geçtiğimiz aylarda yürürlüğe girdi. Buna göre yurt dışında yaşayan vatandaşların döviz üzerinden tasarruflarının BES’e yönlendirilmesiyle; Türkiye’de yaşayan vatandaşlar gibi devlet katkısı avantajından yararlanarak, 56 yaş sonrası ikinci bir emekliliği hak kazanacaklar. Yani BES’te tasarruf yapan gurbetçiye döviz bazında birikim yapma olanağı getirilirken, devlet de gurbetçiye tıpkı Türkiye’de yaşayan vatandaşlara yaptığı gibi katkıda bulunacak. Fakat daha önce konuşulan yüzde 25’lik devlet katkısı yüzde 10 olarak belirlendi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İlginizi Çekebilir
Erciyes Dağı'nda çevre temizliği yapılacak

Yüzde 10 olarak belirlendi

Kararda “Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nun ek birinci maddesinin birinci fıkrası uyarınca, işverenler tarafınan ödenenler hariç, katılımcı adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları için devlet katkısı hesabında kullanılan oran, yabancı para cinsinden yapılan katkı payı ödemeleri için yüzde 10 olarak belirlenmiştir.”denildi.

Bireysel emeklilik tasarruf ve yatırım sistemi kanununun ek. 1. maddesinde, katılımcı adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payı %25 olarak belirtiliyor. Mart ayında maddeye eklenen bir cümleyle, Cumhurbaşkanına, yabancı para cinsinden yapılan katkı payı ödemeleri için bu oranı yüzde 10’a kadar indirme yetkisi verilmişti.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

İlginizi Çekebilir
Erciyes Dağı'nda çevre temizliği yapılacak

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medya

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

Çok Okunanlar

Kovid-19

Bu tarihten itibaren bu kişilerden Kovid-19 testi isteyecek

Bu tarihten itibaren bu kişilerden Kovid-19 testi isteyecek Almanya'da hükümet 1 Ağustos'tan itibaren tatilden dönecek herkese ülkeye girişlerde zorunlu yeni tip koronavirüs testi (Kovid-19) şartı...

İlginizi Çekebilir

sarp sınır kapısı

Yolcu ve araç giriş-çıkış işlemleri bu tarihte yapılmayacak

Türkiye Cumhuriyeti Batum Başkonsolosluğu sosyal medya hesabından Sarp Sınır Kapısı’nda Yeni Yolcu Koridoru’nun açılması ve sistemlerin taşınması amacıyla geçiş işlemlerinin kısa süreli duracağını duyurdu....