Gurbetçi

Geçtiğimiz yaz döneminde Türkiye’de tatil yapan yüzbinlerce gurbetçi vatandaşımız yine milyonlarca Euro’luk harcama yaparak Türk ekonomisini canlandırdı. Havayolu şirketinden oteline, kuyumcusundan otomobil tamircisine kadar ülkenin değişik bölgelerinde kişi başına binlerce Euro harcama yaptılar. Bu durum en çok esnafın yüzünü güldürdü. Yapılan bütün araştırmalar gurbetçi vatandaşların kişi başına harcadığı miktarın yabancı turistten daha fazla olduğunu gösteriyor. Yani bu vatandaşların ülkeye faydası çok fazla. Hatta esnaf da bunun bilincinde. Örneğin Batman’da esnaf bu yönde oldukça net açıklamalar yapmış. (Bu linkten okuyabilirsiniz: http://www.batmancagdas.com/gundem/oteller-doldu-piyasayi-hareketlendirdiler-h65743.html)

Peki nasıl oluyor da Türkiye’ye bu kadar faydası olan bir grubun hala bu kadar sorunu olabiliyor ve bu sorunlara yetkililer yıllardır bir çözüm bulamıyorlar? Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız zor şartlar altında çalışıp yıl boyu kazandıkları parayı memleketinde harcamak istiyorlar. Ancak en büyük sıkıntıları yaz aylarında uçak bilet fiyatlarının aşırı derecede yüksek olması. Kalabalık bir ailenin Avrupa’da yaşadığı ülkeden memleketine uçması 3000 / 4000 bin Euro’ya mal oluyor. Bir çoğu „Bu miktar çok yüksek. Biz elbette memleketimize gidip yakınlarımızı görmek istiyoruz. Alışveriş yapmak istiyoruz, tatil yapmak istiyoruz. Ancak uçak bilet fiyatları belimizi büküyor. Bazılarımız sırf uçak bileti alamadığı için izine gidemiyor. Veya 2-3 gün süren zor bir yolculukla karayolundan seyahat etmek zorunda kalıyor. Bu durum bizleri çok rahatsız ediyor. Yetkililerden gurbetçilere, çocuklu ailelere fiyatlar konusunda yardımcı olmalarını istiyoruz. Bunu yıllardır söylüyoruz ancak ne yazık ki haşa bir çözüm getirilmedi“ diyorlar.

Türkiye’de herkes, özellikle de esnaf gurbetçilerin memleketlerine izne gelmesini dört gözle bekliyor. Ancak artık biraz da gurbetçilerin durumu düşünülmeli ve kolaylıklar sağlanmalı…

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin