Ana Sayfa Memleketim Belediyeler Göbeklitepe, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde sergilenecek

Göbeklitepe, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde sergilenecek

Göbeklitepe, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde sergilenecek

Şanlıurfa’daki Göbeklitepe, Birleşmiş Milletler’e konuk oluyor. 12 bin yıllık geçmişiyle tarihin sıfır noktası olarak değerlendirilen Göbeklitepe’den bir eserin kopyası New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde inşa edilecek.

Dünya kültür mirası Göbeklitepe’nin D yapısı olarak adlandırılan bölümünde bulunan 5,5 metre yüksekliğindeki ‘P18’ numaralı dikilitaşın sert kireçtaşından yapılacak kopyası Birleşmiş Milletler’e resmi bir sanat hediyesi olarak sunulacak. Böylece BM Genel Merkezi’nde sergilenen ikinci Anadolu eseri olacak. Kadeş Barış Antlaşması metninin bakırdan yapılan büyütülmüş kopyası, 1970 yılında BM Genel Sekreteri U Thant’a sunulmuştu.

Türkiye’den ikinci eser olacak

Türkiye’den ikinci eser olarak Göbeklitepe’ye ait bir eserin kopyasının BM’de sergiye sunulması için Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yetkililerince 2019 yılında ön temaslarda bulunulmuştu. New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde kalıcı olarak sergilenecek eser Göbeklitepe’nin evrensel bir kültür mirası olma özelliğini göstererek önemli bir tanıtım fırsatı sunacak.

İlginizi Çekebilir
“Otomatik bilgi paylaşımı“ kapsamında Türkiye hangi bilgileri paylaşıyor?

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
İlginizi Çekebilir
THY Cenevre-İstanbul uçuşlarına ne zaman başlıyor?

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

Çin

Çin, Kovid-19 sınır kısıtlamalarını 2022’nin ortasına kadar uzattı

Çin, Kovid-19 sınır kısıtlamalarını 2022'nin ortasına kadar uzattı Çin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında getirdiği sınır kısıtlamalarını gelecek yıl ortasına kadar uzatma kararı aldı. Wall...

İlginizi Çekebilir

Hangi şehirler pahalı, hangileri uygun?

Tatilde şehir turu, alışveriş, yiyecek içecek gibi günlük harcamalarda hiç farketmeden yüzlerce Euro gidiyor. Peki Avrupa’da hangi şehirlerde fiyatlar uygun, hangilerinde cep yakıyor. İşte...