gıda

Gıda fiyatları 10 aydır tırmanıyor

Haziran 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye çıkan küresel gıda fiyatları art arda 10. ayda da artış gösterdi. Dünya Gazetesi, küresel gıda fiyatlarının martta art arda onuncu ayda da artış kaydederek et, süt ürünleri ve bitkisel yağ fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle haziran 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye çıktığını yazdı.

Advertisement

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından derlenen ve tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi şubat ayındaki revize 116.1 seviyesinden mart ayında 118.5’e çıktı. Şubat ayı gıda fiyatları endeksi daha önce 116.0 olarak açıklanmıştı. Küresel tahıl hasadının 2020 yılında rekor kırma yolunda ilerlediğine dikkat çeken örgüt, ilk göstergelere göre bu yıl üretimin 2020’nin de üzerine çıkabileceğini açıkladı.

Bitkisel yağlar son 10 yılın en üst seviyesinde

Tahıl fiyatları endeksi Mart’ta bir önceki aya göre yüzde 1.7 gerileyerek sekiz aydır süren kazanımlarına ara verse de halen geçen ay aynı dönemdeki seviyenin yüzde 26.5 üzerinde bulunuyor. Bitkisel yağ fiyatları ise yüzde 8 artışla Haziran 2011’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin