Ana Sayfa Aktuel Haberler Fransa’da koronavirüs "sağlık kartı" uygulaması parlamentodan geçti

Fransa’da koronavirüs “sağlık kartı” uygulaması parlamentodan geçti

Fransa’da koronavirüs “sağlık kartı” uygulaması parlamentodan geçti

Fransa’da sağlık acil durumunun sonlanmasını ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) “sağlık kartı” uygulamasını içeren yasa tasarısı Parlamentoda kabul edildi.

Fransa’da Ulusal Mecliste salı günü yapılan oylamada kabul edilen yasa tasarısı, bugün de Senatodaki oylamada onaylandı. Yasa, ülkede geçerli olan acil sağlık durumunun 1 Haziran’dan itibaren kademeli geçiş dönemiyle 30 Eylül’de sona erdirilmesinin yanı sıra tartışmalı Kovid-19 sağlık kartı uygulamasını içeriyor.

Uygulama, toplu etkinliklere katılmak için negatif Kovid-19 testi sonucu veya aşı belgesi ya da virüse yakalandıysa iyileştiğini gösteren bir belge beyan etmeyi zorunlu tutuyor.

İlginizi Çekebilir
Münih’te yeni korona önlemi yolda

Uygulama eleştiriliyor

Kovid-19 sağlık kartı uygulaması, 30 Eylül’e kadar geçerli olabilecek, sadece mesafe, maske ve hijyen önlemlerinin alınamadığı toplu etkinliklerle sınırlanacak. Uygulama, kişisel özgürlükleri kısıtladığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Diğer yandan muhalefetteki sol partiler, hükümete muğlak dayanaklarla önemli yetkiler verdiği gerekçesiyle yasayı Anayasa Konseyine taşıyacağını duyurdu.

Fransa’da Halk Sağlığı Kurumunun 26 Mayıs verilerine göre, ülkede 5 milyon 621 bin 696 kişide Kovid-19 tespit edildi, virüs nedeniyle 109 bin 52 kişi yaşamını yitirdi.

(Aj)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
İlginizi Çekebilir
Menengiç Kahvesi, Avrupa Birliği'nde de tescillenecek

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

seyahat

Başkasının Kovid-19 testiyle seyahat etmeye çalışan kişiye hapis cezası

Başkasının Kovid-19 testiyle seyahat etmeye çalışan kişiye hapis cezası Belçika'da başkasına ait Kovid-19 test sonucuyla ülke dışına gitmek isteyen bir kişiye 1 yıl hapis cezası...

İlginizi Çekebilir