akaryakıt

Fransa’da akaryakıt fiyatlarına indirim

Fransa’da akaryakıt fiyatlarında son aylarda gelen üst üste zamlar nedeniyle rekor artışlar yaşanıyor. Sürücüler, depolarını her doldurduklarında artan ücretlerle karşı karşıya kalıyor. Bu da Fransızlar için bir sorun olmaya devam ediyor.

Advertisement

Çevre Bakanlığının verilerine göre, son 2 haftada motorinin litre fiyatı 0,40 avro artışla ortalama 2,14 avroya yükseldi. Benzinin (kurşunsuz 95) litre fiyatı 0,19 avro zamla ortalama 2,08 avroya ulaştı.

Mevcut fiyatlar, 2018’de sarı yeleklilerin protesto gösterileri düzenlemesine neden olan akaryakıt fiyatlarını da geride bıraktı. Ülke basınına konuşan Fransızlar, artan fiyatlar nedeniyle işlerine giderken ya da aile seyahatlerinde araçlarını daha az kullanmaya özen gösterdiklerini söylüyor.

1 Nisan’da indirim yapılacak

Diğer yandan Başbakan Jean Castex, 12 Mart’ta yaptığı açıklamada, ülkede motorin ve benzinin litre fiyatının ortalama 2 avroyu aştığını, bu durum karşısında önlem almak zorunda olduklarını ifade etmişti. Castex, 1 Nisan itibarıyla 4 ay boyunca akaryakıt fiyatlarında 0,15 avro indirim uygulayacaklarını belirtmişti.

Kaynak:Anadolu Ajansı

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin