seyahat

Fransa – Türkiye arasında seyahat edeceklerle ilgili yeni karar

Fransız makamlarınca uygulamaya konulan Covid-19 salgını ile mücadele kapsamındaki seyahat kısıtlamaları 6 Şubat 2022 tarihinde yeniden güncellendi. Yapılan bu güncellemeye göre, Türkiye kırmızı listeden çıkartılarak turuncu listeye alındı.  T.C. Paris Başkonsolosluğu sosyal medya hesabından şu hususları yayınladı

Advertisement

Fransa’dan Türkiye’ye yapılacak seyahatler

  • Fransa’dan Türkiye’ye seyahat edecek aşısız yolcular:

Aşısız Fransız vatandaşları ile Fransa’da yaşayan kişiler, Türkiye’ye seyahat edebilmeleri için zorunlu bir neden göstermeleri gerekiyor.

  • Fransa’dan Türkiye’ye seyahat edecek aşılı yolcular:

Avrupa İlaç Ajansının onayladığı aşılar ile aşılanmış Fransız vatandaşları ve Fransa’da yaşayan kişiler, Fransa tarafından herhangi bir kısıtlama olmadan Türkiye’ye seyahat edebilecekler.

Türkiye’den Fransa’ya yapılacak seyahatler

  • Türkiye’den Fransa’ya seyahat edecek aşısız yolcular:

Aşısız yolcuların Türkiye’den Fransa’ya seyahat edebilmeleri için zorunlu bir neden göstermeleri gerekmektedir. Zorunlu nedene dayanarak aşısız bir şekilde yolculuk yapmak isteyen yolcuların, uçuş saatinden önce son 48 saat içinde alınmış negatif PCR test ya da antijenik test sonucunu ibraz etmeleri gerekir.

Bu yolcular Fransa’ya varmalarının ardından sistematik olarak antijenik test ya da PCR testine tabi tutulacaklardır. Aynı zamanda, bu yolcuların Fransa’ya girişlerini takip eden 7 gün boyunca kendilerini gönüllü olarak tecrit etmeleri ve bu 7 günün sonunda yeniden test yaptıracaklarına dair yazılı beyanda bulunmaları beklenmektedir.

  • Türkiye’den Fransa’ya seyahat edecek aşılı yolcular:

Avrupa İlaç ajansının onayladığı aşılar ile alışanmış yolcuların, Türkiye’den seyahat edebilmeleri için zorunlu bir nedene ihtiyaç duyulmamakta.

Bu kategoride yer alan yolcuların Fransa’ya uçuş saatinden önceki son 48 saat içinde yapılan negatif antijenik ya da PCR test sonucu ibraz edilmelidir. Aşılı ve negatif test sonuçlu yolcuların, Fransa’ya girişlerinde karantina uygulaması yapılmamaktadır ancak Fransa’ya girişi müteakip test uygulamasına tabi olacaklar.

Aşılar ile ilgili önemli bilgi

Aşılı olan kişiler, Avrupa İlaç Ajansı’nın onayladığı Johnson & Johnson aşısı için bir dozun uygulanmasından 28 gün sonra, Pfizer, Moderna, AstraZenaca aşıları için ise ikinci dozun uygulanmasından 7 gün sonra aşılanmış olarak kabul edilmektedir. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafınca onaylanan Sinovac ve Sinopharm aşılar ile iki doz aşılanan ve akabinde Mrna aşısı ile üçüncü dozun uygulanmasından 7 gün geçmiş kişiler de aşılanmış olarak kabul ediliyor.

(BK)

 

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin