Ev

Evini satayım derken 70 bin dolarını kaptırdı

Dolandırıcılar yine yeni bir yöntem buldular. Bu defa hedef Türkiye’deki ev sahipleri. Sabah Gazetesi’nin haberine göre emlak sektöründe cirit atan kişiler, gözünü boyadıkları ev sahiplerini oyuna getirip parasını alıyorlar. Evini zengin yabancılara sattığını zanneden bir çok kişi mağdur oldu. Verilen bilgiye göre son 2 ayda 30’a yakın kişi dolandırıldı. Eğer siz de ev sahibiyseniz ve evinizi satmayı düşünüyorsanız bu bilgileri mutlaka okuyun.

Advertisement

Iraklı zengin işadamı

Habere göre dolandırma yöntemi şu şekilde işliyor:

“Ev sahibi, genellikle Iraklı zengin işadamı olarak tanıtılan alıcı ile lüks otellerde buluşturuluyor. Alıcı ve satıcı 2-3 gün boyunca Iraklı iş adamının finansmanıyla ultra lüks bir zaman geçiriyor. Muhtemelen bir önceki mağdurun finanse ettiği bu hayat ile ev sahibinin gözü boyanıyor. Korumalar, kiralık yatlar, hatta bu süreçte Irak gazetelerine ilişkin sahte kupürler devreye alınarak satıcının gözünde alıcının inandırıcılığı sağlanıyor. Ev sahibine normal değeri 5 milyon lira olan ev için bazen iki bazen de üç katına varan fiyatlar teklif ediliyor. Bu fiyatların karşısındaki alıcı için çerez fiyatı olduğuna iyice inanan ev sahibi ise satış sürecinin bir an önce başlaması için sabırsızlanıyor.

70 bin Dolar vergi

Tam transfer işleminde Iraklı işadamına ait hesabın bürokratik bir nedenle bloke olduğu ve satış işlemine ait transferin gerçekleşmesi için Irak Maliye Bakanlığı’na ait hesaba ev sahibi tarafından resmi komisyon olarak 70 bin dolarlık vergi ödemesinin yapılması gerektiği belirtiliyor. Bu ödeme yapılır yapılmaz paranın transferinin gerçekleşeceğine inanan ev sahibi bu parayı aracılara teslim ediyor ya da kendisi transfer ediyor. Bu an her iki taraf için de son görüşme oluyor. Parayı alan dolandırıcılar derhal ortadan kayboluyor.”

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin