Türk
Advertisement

Döviz ile altın hesabını Türk Lirası hesabına taşıyan kişiler, stopaj kesintisi ödemeyecekler. Bu işlemi yapan şirketler ise kurumlar vergisi istisnasından yararlanacaklar.

Bir kişinin birden çok hesap ile sisteme dâhil olabileceği dönüşümün desteklenmesine ilişkin detaylar belli oldu. İşte hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılar için verilen desteğe ilişkin tüm merak edilenler.

Bu dönüşümden kimler faydalanabilir?

Memurlar.net sitesinde yer alan habere göre bu dönüşümden yurtdışında işçi, serbest meslek ile müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dâhil Türkiye’de yaşayan gerçek işe tüzel kişilerdir.

Hesabın açılabileceği vade aralığı nedir?

Dönüşümler için açılabilecek vade aralıkları gerçek ve tüzel kişilerde farklılık göstermektedir. Gerçek kişiler 3 ay, 6 ay,  ay vade ile hesap açabilirken tüzel kişiler 6 ay ve 12 aylık vadeler ile hesap açabilmektedir.

Hesabın getirisi ne olacak?

Mevduat faiz oranı banka tarafından belirleniyor. Vade sonunda ise altın fiyatları ve döviz kurlarında, vade başlangıcına göre artış olması durumunda faizin üzerinde kalan kur farkı Merkez Bankasınca hesabın sahibine ödenecek.

İstisnalar nelerdir?

Ödenecek kar payı ve faiz üzerinden stopaj kesintisi olmayacak. Şirketlerinde hem döviz hem de altınlarını Türk Lirası’na dönüştürmesi halinde değerleme farklarına ve vade sonunda elde edilen faiz ve kar paylarına kurumlar vergisinde istisna var.

2021 son geçici vergi döneminde bu istisnadan yararlanılabilmesi için Türk Lirası’na dönüştürme işleminin 17 Şubat 2020 tarihine kadar yapılması gerekmektedir.

Vadeden önce para çekildiği takdirde hesap sahibi aradaki farkı alamayacak olup çekimin yapıldığı tarihte kur düşer ise, vade başındaki döviz tutarının çekimin yapıldığı zaman ki kur üzerinden Türk Lirası karşılığı ödenecektir. Yani kişi ya da işletmenin döviz bazında anaparası korunmuş olur.

Kar payı getiri hesaplaması ne zaman belirlenecek?

Kar payının getirisi vade sonunda belirlenecektir. Mobil ve internet bankacılığı aracılığı ile sisteme girilebilir ancak bunu henüz tüm bankalar sağlamış değil.

(BK)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin