DSÖ’den adil aşı dağıtımı suçlaması

41
koronavirüs

Tatil

DSÖ’den adil aşı dağıtımı suçlaması

Koronavirüs aşılamalarının dünya çapında başlamasının üzerinden iki aydan fazla süre geçti. Bazı ülkelerin ihtiyaçtan fazla aşı sipariş etmesi tartışmalara neden olurken, Dünya Sağlık Örgütü de COVAX anlaşmalarının bozulmaya çalışıldığını söyledi.

Aşılar konusunda açıklamada bulunan DSÖ Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, Koronavirüs aşılarının adil dağıtımının (Covax) finansmanı için G7 ve Avrupa Birliği ülkelerinden bazılarının 4.3 milyar dolarlık yeni fon sağladığını, Fransa’nın da ülkedeki aşıların yüzde 5’ini vermeyi taahhüt ettiğini açıkladı.

“Satın alınacak aşı yoksa paranın önemi yok”

Söz konusu fon ve bağışların 2021’in ilk 100 günü içinde tüm ülkelerde sağlık çalışanlarının ve yaşlıların aşılanmasına başlama hedeflerine kendilerini bir adım daha yaklaştırdığına dikkat çeken Ghebreyesus, Covax’ı baltalayan ülkeler olduğunu ifade etti. Tedros Ghebreyesus sözlerini şöyle sürdürdü: “Adil aşı dağıtımını tamamen finanse etmek için hala en az 22.9 milyar dolara ihtiyacımız var ama satın alınacak aşı yoksa paranın önemi yok. Şu anda bazı yüksek gelirli ülkeler, Covid-19 aşı üreticileriyle Covax’ın sahip olduğu anlaşmaları baltalayan ve Covax’ın satın alabileceği doz sayısını azaltan sözleşmeler yapıyor. Fonumuz olsa bile Koronavirüs aşılarını fakir ülkelere ancak yüksek gelirli ülkelerin Covax’ın yaptığı anlaşmalara saygı göstermesi ve işbirliği ile verebiliriz.” dedi.

İlginizi Çekebilir
Aşılamada turizm bölgeleri öncelik sıralamasına alınsın!

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin