gıda
Advertisement

Dört kişilik aile bir ayda ne kadar harcıyor?

Koronavirüs salgını gıda fiyatlarını da yüzyılın en yüksek seviyesine çıkardı. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için bir ay boyunca ne kadar harcama yapması gerektiği açıklandı.

Birleşik Metal İş Sendikası Araştırma Merkezi (Bisam), sağlıklı beslenmek için 4 kişilik bir ailenin ayda 2 bin 681 lira harcaması gerektiğini duyurdu. Hazırlanan raporda; bu harcama tutarı sadece gıda için yapılması gereken minimum tutar.

Araştırmada; yetişkin bir kadının sağlıklı beslenmesi için yapması gereken günlük harcama tutarı 23.13 lira, yetişkin bir erkeğin 23.94 lira, 15-18 yaş arası bir gencin 25.47 lira, 4-6 yaş arası bir çocuğun ise 16.84 lira olarak saptandı. Dolayısıyla sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyeti 2 bin 681 lira olarak tespit edildi. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler eklendiğinde ise bu ihtiyaç 8 bin 274 liraya ulaşıyor.

Gıda harcamasında neler var?

Aylık harcamalarda süt ve süt ürünlerinin payı yüzde 35.3, et, yumurta ve kurubaklagil grubunun payı yüzde 27.1, sebze ve meyvenin harcamalar içindeki payı yüzde 15.92, ekmek, makarna için pay yüzde 9.38 ve diğer gıda harcamalarının toplam içindeki payı da yüzde 12.31 olarak gösteriliyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin