döner
Advertisement

Döner yakında 10 Euro mu olacak?

Günlük hayatta neredeyse her alanda ürünler zamlanıyor. Kış aylarına doğru ilerlerken elektrik ve gaz fiyatlarının da artmasıyla işyerleri zor günler geçiriyor. Almanya’da birçok esnaf ayakta kalma mücadelesi verirken, tüketiciler de artan fiyatlarla başa çıkmaya çalışıyor. Ülkenin en önemli fast food yiyecekleri arasında yer alan döner fiyatları da zamlardan nasibini aldı. Birçok şehirde ekmek arası döner fiyatının arttığı, hatta daha da artacağı belirtiliyor.

Sürekli zam geliyor

Dükkan kiralarının yükselmesi, domates, marul, et, baharat ve ambalaj masraflarının artması dükkan sahiplerini döner fiyatını arttırmaya zorluyor. Alman basınında yer alan habere göre bazı şehirlerde daha önce 5 Euro’dan satılan döner şu an 6 veya 6,5 Euro. Birçok dönerci müşteriyi kaçırmamak için fiyatları arttırmamak için çaba sarf ediyor ancak bunu sadece bir yere kadar yapabiliyor. Genel masrafların artmasıyla bu yükün müşteriye yansıtılmasının zorunlu olduğuna dikkat çekiliyor. Dükkan sahipleri “Eğer fiyatlarımıza zam yapmazsak biz de ayakta duramayız ve iflas ederiz” diyorlar.

10 Euro olacak mı?

Peki böyle devam ederse döner fiyatları nasıl gelişecek? Bazı çevreler, belirli aralıklarla artan fiyatların 10 Euro’ya doğru ilerlediği görüşünde. Döner 10 Euro olsa bu tüketiciyi ve piyasayı nasıl etkiler tam bilinmiyor. Buna rağmen mekan sahipleri mümkün olduğunca zam yapmamaya çalışıyorlar. Bu arada döner fiyatlarında şehirden şehre büyük farklılıklar olduğu da dikkat çekiyor. Ayrıca kullanılan malzemenin kalitesine göre bir dönerin 5 Euro, diğerinin 7 Euro olmasına şaşmamak gerekir. Sonuçta örneğin daha kaliteli et kullanan bir mekan fiyatını da ona göre yüksek tutuyor.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin