fiyat
Advertisement

Dikkat: Etiket fiyatından daha yüksek para alıyorlar

Almanya’da artan gıda fiyatları, market alışverişlerini daha masraflı hale getirdi. Son dönemde yayınlanan raporlara göre artık tüketiciler, sadece ihtiyacı kadar alışveriş yapmaya özen gösteriyor. Özellikle markalı ürünler yerine indirimci marketlerin kendi ürünleri tercih ediliyor.

Ancak market alışverişleriyle ilgili yeni bir uyarı yapıldı. Marketlerde ürünün etiket fiyatıyla kasada fişe yazılan fiyatın tutarsız olabileceği belirtiliyor.

Bunun market tarafından müşteriyi dolandırmak için yapılıp yapılmadığı henüz bilinmiyor. Ruhr24.de’nin aktardığına göre, Alman tüketiciler, enerji krizi nedeniyle çeşitli ürünler için daha fazla ödeme yapıyor.

BERLİN TÜKETİCİ DANIŞMA MERKEZİ UYARDI

Berlin Tüketici Danışma Merkezi, süpermarketler ve diğer perakende marketlerin dolandırıcılık yapabileceği konusunda uyarıda bulundu. Açıklamada, “Tabii ki raftaki fiyat etiketi biraz geç değişebilir, ancak bu sürekli olmamalıdır. Ayrıca, kasıtlı olarak yanlış fiyatlandırma yasal gereklilikleri ihlal eder ve bu nedenle idari suç olarak kabul edilecektir” denildi.

Merkur.de’nin bildirdiğine göre, son zamanlarda, alışveriş yaparken fiyat etiketi ile fişte yazan arasında bir fark olacağına dair ipuçları alındı. Kasa fişine bakıldığında, belirli ürünler için belirtilen ücretten daha fazla para toplandığını görüldü. Müşteriler, paketleme yapmakla meşgulken birçok kişi çoğu zaman fişi kontrol etmiyor. Ancak uzmanlar fişin doğrudan mağazada kontrol edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Eğer ülkedeki süpermarket kasalarında yapılan her beş alışverişten sadece biri şirket lehine yanlış fiyatlandırılırsa, bu, yıl boyunca milyonlarca Euro gelir anlamına geliyor.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin