Ana SayfaAktuel HaberlerDikkat! Ağızdaki mikroplar birçok hastalığın habercisi

Dikkat! Ağızdaki mikroplar birçok hastalığın habercisi

Dikkat! Ağızdaki mikroplar birçok hastalığın habercisi

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar, ağzımızdaki bazı mikropların pek çok hastalığa sebep olduğunu ortaya koydu. Kolorektal cerrahi alanında uzman olan Prof.Dr.Cem Terzi, ağız ve dişetlerinin sağlığımız için çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Yapılan bilimsel araştırmalar ağızdaki bazı mikropların artışının, bağırsaklardaki bağışıklık sistemine zarar vererek, alerjiden romatizmaya kadar pek çok hastalığa sebep olduğunu gösteriyor. Akciğer ve meme kanserinden sonra en çok görülen kanser olan kalın bağırsak kanserlerinin de ağızdaki mikroplarla ilgili olduğu belirtiliyor” dedi.

2 binden fazla sayıda mikrop çeşidi barından bağırsakların, besinleri sindirerek vitamin gibi yararlı maddeler ürettiklerini belirten Prof. Dr. Terzi, “Bu mikroplar, zararlı maddeleri yok ederek, bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bağırsaktaki mikrop sayısı ve çeşidi bozulursa, sağlıklı mikroplar kaybolur ve çeşitli hastalıklar oluşur. Yapılan çalışmalar ağız ve bağırsak mikrobiyatasındaki değişikliklerin kolon ve rektum kanserinin gelişmesinde rol oynadığını işaret ediyor. Ağız içinde bulunan bazı mikrop türleri arttığında, bağırsakta da bulunma oranında aşırı bir artış oluyor. Bilimsel araştırmalarda, fusobacterium nucleatum, bacteriodes fragilis, escherichia coli bakterilerinin bağırsakta artışı ile kanser gelişimi arasında ilişki bulundu” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir
Fransa'da maske zorunluluğu ve gece sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor

Ağız ve diş eti sağlığı çok önemli

Ağız ve diş eti sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Terzi, sigara ve tütün ürünlerinin ağız mikroplarında ciddi değişikliğe sebep olduğunu belirtiyor: “Ağız ve diş eti sağlığını korumak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sigara içilmemesi. Gereksiz antibiyotik kullanımı, aşırı şekerli yiyecekler, hazır- katkı maddeli ve endüstriyel gıdaların da bu mikrop dengesinin bozulmasında büyük etkisi var.”

İlginizi Çekebilir
Yolculukta araç tutmasına karşı ne yapmalı?

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medya

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

Çok Okunanlar

sınır

Sırbistan/Bulgaristan sınır kapısını kullanacaklara uyarı

Sırbistan/Bulgaristan sınır kapısını kullanacaklara uyarı Yıllık izinlerini Türkiye'de geçirmek için yola çıkan gurbetçilerin başta Kapıkule Sınır Kapısı olmak üzere diğer gümrük kapılarından geçişleri sürüyor. Birçok...

İlginizi Çekebilir

Berlin havalimanı

Berlin Havaalanı’na taşınacak ilk şirket Türk Hava Yolları olacak

Almanya’da inşaatına 2006 yılında başlanan ve açılışı yılan hikayesine dönen Berlin Havaalanı’nın 31 Ekim 2020 tarihinde açılacağı duyuruldu. Açılışın ardından Berlin Havaalanı’na taşınacak ilk...