Danimarka

Danimarka hükümeti yeni önlemler aldı

Danimarka hükümetinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede bazı önlemleri sıkılaştırma kararı aldığı bildirildi.

ABC News’in haberine göre, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’in açıkladığı yeni tedbirler uyarınca restoran, bar ve gece kulüplerinin gece yarısı kapatılmasına karar verildi.

Yeni önlemler kapsamında, ayakta 50’den fazla seyircinin bulunduğu konserler yasaklandı ve restoran müşterilerine, masalarında oturmadıklarında maske takma zorunluluğu getirildi.

Söz konusu tedbirlerin yarın itibarıyla geçerli olması kararlaştırılırken düzenlemelerin 4 hafta boyunca uygulanması uygun görüldü.

Omicron varyantına ilişkin değerlendirmede bulunan Başbakan Frederiksen, yeni varyantın daha fazla enfekte insan, “daha fazla hasta ve hastaneye yatmak zorunda kalan kişi” anlamına gelebileceğini belirterek “Yeni varyant, sağlık hizmetlerine aşırı yükleme riskini de beraberinde getiriyor ve bu yüzden şu an daha fazlasını yapmalıyız.” ifadesini kullandı.

Danimarka’da salgının başından bu yana 529 bin 210 vaka görüldü, 2 bin 972 kişi hayatını kaybetti.

Danimarka’da son 3 gündür rekor seviyelerde

Danimarka’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının sayısı son 3 gündür rekor seviyelerde seyrediyor.

Danimarka basınındaki habere göre, Devlet Serum Enstitüsü, son 24 saatte 6 bin 985 Kovid-19 vakasının tespit edildiğini açıkladı.

Enstitüden yapılan açıklamada, ülkedeki vakaların sayısının 3 günde üst üste rekor seviyelerde arttığına işaret edilerek yoğun bakım ünitelerinin dolmak üzere olduğu kaydedildi.

(Aj)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin