Çanakkale

Cumhurbaşkanı 1915 Çanakkale Köprüsü’nün geçiş ücretini açıkladı

1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılış kurdelasını kesen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de son 20 yılda kamu özel sektör işbirliğiyle ulaşımda 37,5 milyar dolarlık yatırımı hayata geçirdiklerini belirterek, “Kendi kasamızdan değil dışarıdan getirmek suretiyle bunu başardık. Bu dönemdeki projelerin milli gelirimize katkısı 395 milyar dolardır. Üretime katkısı 838 milyar dolardır. İstihdama katkısı 1 milyon kişidir. Şayet aynı yatırımları sadece bütçe kaynaklarıyla yapmaya kalksaydık 10’larca yıl bekleyecektik. Biz burada sadece Boğaz’ın iki yakası arasındaki bir köprüyü hizmete açmıyoruz. Türkiye’nin bugünü ile geleceği arasında giderek daha da güçlenen bir kalkınma köprüsü kuruyoruz. Biz bugün burada Türkiye’nin büyüme, güçlenme, gelişme bölgesinde ve dünyada huzurun, refahın, adaletin, hakkaniyetin sembolü haline gelme vizyonunun yeni bir halkasına kavuşuyoruz. Kamu özel sektör işbirliğine karşı çıkanların, ülkemizin kalkınması için gereken yatırımlar konusunda ne önerileri olduğunu sorun. Ne derece riyakar, hazırlıksız oldukları ortaya çıkacaktır” dedi.

Advertisement

Bir hafta ücretsiz, otomobiller 200 lira ödeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün bir hafta ücretsiz olacağının müjdesini verirken, otomobillerin köprüden geçiş bedelini de 200 TL olarak açıkladı.

çanakkale

“Eleştirenlere ne projesi olduğunu sorun”

Küresel ekonomik sistemin yeni baştan düzenlendiği bu dönemde, Türkiye’nin yatırım, insan gücü, ihracat potansiyeli ile öne çıkmasında bu modelin payına işaret eden Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “Buna karşı çıkanların, ülkemizin kalkınması için gereken yatırımlar konusunda ne önerileri olduğunu sorun. Ne derece riyakar, hazırlıksız oldukları ortaya çıkacaktır. Biz burada sadece boğazın iki yakası arasındaki bir köprüyü hizmete açmıyoruz. Biz burada Türkiye’nin bugünü ile geleceği arasında giderek daha da güçlenen bir kalkınma köprüsü kuruyoruz. Biz bugün burada Türkiye’nin büyüme, güçlenme gelişme bölgesinde ve dünyada huzurun refahın adaletin hakkaniyetin sembolü haline gelme vizyonunun yeni bir halkasına kavuşuyoruz. Türkiye’nin tamamladığı her eser; her proje; her yatırım; her hizmet Necip Fazıl’ın deyimiyle surda açılmış bir gediktir. Bundan sonra biz rüzgarın ne yandan estiğine değil, kırdığımız zincire, bitirdiğimiz esarete ve zillete. Kavuştuğumuz hürriyete, kulak kesildiğimiz masumun sesine, ram olduğumuz milletimizin istikametine, şaha kaldırdığımız ülkemizin kazanımına bakacağız. Sayın Bakan bir fiyat söyledi. Ben burada bir rakam açıklıyorum. Otomobil geçişleriyle alakalı fiyatı 200 lira olarak belirledik. Fiyat 200 lira. Ancak buradan feribotların geçiş fiyatlarını biliyorsunuz, beklentileri biliyorsunuz. Bir hafta ücretsiz olacak” ifadelerini kullandı

(İHA)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin