coca cola
Advertisement

Coca-Cola’ya zam geliyor

Küresel ekonomilerdeki çalkantılar, korona pandemisi ve Ukrayna savaşı hemen hemen her ülkede yaşayan insanların hayatını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bu olumsuzluklar en fazla cüzdanları etkiliyor.

Süpermarkette giderek daha pahalı hale gelen ürünler artık sürpriz değil. Temel gıda ürünlerinin yanı sıra birçok kişinin severek tükettiği meşrubatlar da zamlardan nasibini almaya başladı.

T.online ve RUHR24’ün aktardığına göre, genellikle kasım ayında müşterilerine yeni bir fiyat listesi sunan Coca-Cola, bu yıl Eylül ayında fiyat artışına gidecek.

BU YIL BAŞKA ZAM YOK

Coca-Cola Satış Müdürü Florian von Salzen,vLebensmittel Zeitung’a verdiği röportajda, “yüksek tek haneli yüzde aralığında” bir artış olacağına işaret etti. Yüksek tek haneli bir yüzde aralığı yüzde 9 gibi düşünülüyor. Süpermarketlerde 1,19 euro’dan satılan bir litrelik Coca-Cola’nın, yüzde 9 zamla birlikte eylül ayından itibaren yaklaşık 1,30 euro’ya satılması bekleniyor.

Coca-Cola’nın bir sözcüsü ise T-online’a yaptığı açıklamada, fiyat artışının, tüm ürün ve paketler için geçerli olacağını bildirdi.

Şirket, bu yıl için başka bir fiyat artışı planlamıyor ve Noel öncesinde zam konusunun perakendecilerle halletmeyi planlıyor.

DİĞER MARKALAR DA ZAM YAPABİLİR

Coca-Cola’ya göre, fiyat artışı “enerji, birincil ürünler ve hizmetler için önemli maliyet artışlarından dolayı yapılacak. Ancak Coca-Cola cam şişeleri konusunda da sorunlar sürüyor. Kola şişelerini Ukrayna’dan tedarik eden Şirket, oradaki fabrikanın savaşta zarar görmesi nedeniyle planlama konusunda sorunlar yaşıyor. Yılın dördüncü çeyreğine kadar yeni teslimatlar beklenmiyor. Daha önce Coca-Cola’nın Noel için yeni cam şişeleri olacağı söylenmişti. Ancak von Salzen’e göre, bunun işe yarayıp yaramayacağı şu anda “şüpheli olmaktan daha fazla” olarak görülüyor.

Ayrıca Coca-Cola meşrubat segmentinde pazar lideri olduğu için, diğer markaların da fiyat artışına gidebileceği belirtiliyor.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin