Bursa’daki susuzluk problemi nasıl çözülecek?

28
Susuzluk

Tatil

Bursa’daki susuzluk problemi nasıl çözülecek?

Kuraklık nedeniyle baş gösteren susuzluk tehlikesi Bursa’da masaya yatırıldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın katıldığı toplantıda bir araya gelen şehir temsilcileri, susuzluk tehlikesine karşı alması gereken önlemleri tartışırken bir de müjde geldi.

Kuraklığa karşı şehrin risklerini minimize etmekte kararlı olduklarını belirten Başkan Aktaş, “2020 yılı içerisinde ‘su seviyesinde yüzde 50 azalma olmasına rağmen’ hamdolsun halkımıza sıkıntı yaşatmadık. 2023 yılında Çınarcık Barajı suyunun şehrimize taşınmasıyla birlikte, inşallah 2050 yılına kadar sıkıntı yaşamayacağız” dedi.

Bursa kuraklığın ilk aşamasında

Artan dünya nüfusu, tarım ve hayvancılıkta artan üretim, gelişen sanayi ve kentleşme ile iklim değişikliği gibi nedenlerle aralarında Türkiye’nin de yer aldığı coğrafyanın adım adım su kıtlığına doğru gittiğine dikkat çeken Başkan Aktaş, “Malumunuz üzere kuraklık, 4 aşamadan oluşuyor. Meteorolojik kuraklık, hidrolojik kuraklık, tarımsal kuraklık ve ekonomik kuraklık. Bursa olarak şu anda meteorolojik kuraklık aşamasındayız ve aldığımız tedbirler ile hidrolojik kuraklığı ötelemeyi başarmış bulunuyoruz. Ancak kuraklığın devamı halinde, aşama aşama tüm riskleri yaşamak zorunda kalabiliriz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir
Hangi araçlar engelli kişiler tarafından ithal edilebilir?

Barajla birlikte kentteki kuraklık 30 yıllık ötelenecek

Bursa’nın 10 yıllık nüfus artış hızı baz alındığında 2050’ye doğru şehirde yaşayanların sayısı 5 milyona ulaşacak. Kentteki barajlardaki su miktarı ortalaması yüzde 14, hiç yağış almadan 72 günlük su stoğu bulunan Bursa’da 2023 yılında Çınarcık Barajı’ndan aktarma başlayacak. Buradan gelecek su miktarının şehirdeki iki barajın toplam kapasitesinin 2 katına denk geliyor. Bu da Bursa’nın 30 yıl boyunca susuzluk tehdidi yaşamayacağı anlamına geliyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin