Bulgaristan

Bulgaristan’daki “soygun” bitiyor

Son yıllarda Sılayolu ülkelerinde Avrupa’daki vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. Yeni otoyolların yapılması, sınır kapılarının yenilenmesi ve daha modern hale gelmesi, Türk polislerin görev alması ve vatandaşlara yardımcı olması gibi gelişmeler olumlu karşılanıyor. Vatandaşlarımız Avrupa’dan Türkiye’ye daha rahat yolculuk yaparken yolda da daha az sorun yaşıyor.

Advertisement

İki ülke anlaştı

“Sılayolu’nda hangi ülkede en çok sorunu yaşıyorsunuz?” diye sorduğumuzda tartışmasız 1 numara çıkan Bulgaristan’da da geçtiğimiz haftalarda sevindirici gelişmeler yaşandı. Bu gelişmelerin ilki yıllardır büyük tepkilere neden olan “Dezenfekte uygulaması” ile ilgili. Daha önce de duyurduğumuz gibi, Türkiye ile Bulgaristan arasında yapılan ikili görüşmelerde ticari hacmin artırılması ve sınır geçişlerinin kolaylaştırılması için bir çok yeni önlem alınması kararlaştırıldı. Bunlardan bir tanesi de dezenfekte uygulamasının kaldırılması geliyor.

Avrupalı Türkler tepki gösteriyordu

Türk yetkililer, sınır geçişlerini yavaşlatan “dezenfekte” uygulamasının kaldırılacağını müjdelediler. Bilindiği gibi Bulgaristan, Türkiye’den çıkış yapan araçları bulaşıcı hastalığa karşı ilaçlı suyla dezenfekte ediyor ve bunun karşılığında para alıyordu. Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız bu uygulamayı “Soygun” ve “Gereksiz” olarak değerlendiriyordu.

Peron sayısı artacak

Bulgar tarafının aldığı bir başka karar ise Kapıkule’nin karşısındaki Kapitan Andreevo sınır kapısı ile ilgili. Verilen bilgiye göre bu sınır kapısındaki peron sayısı artırılacak. Bu da daha fazla aracın geçiş yapması ve bekleme süresinin azalması anlamına gelecek. Ancak bu yeniliğin bu yılki Sılayolu sezonuna yetişmesi zor görünüyor. Bulgar tarafı, yeni peronların 6 ay içinde hazır olacağını duyurdu.

Bu iki yenilik belki Bulgaristan’daki sorunları tamamen ortadan kaldırmayacak ancak yine de vatandaşlarımıza olumlu etki yapacak.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin