Vinyet

Her yıl yüzbinlerce kişinin Türkiye’ye seyahat ederken transit geçiş yaptığı Bulgaristan’da 1 Ocak 2019’da yürürlüğe giren „Elektronik vinyet“ uygulaması henüz ilk haftasında bazı sorunları da beraberinde getirdi. Elektronik vinyet aslında sürücülerin işini kolaylaştırıyor. Örneğin Macaristan’da olduğu gibi aracın camına vinyet pulu yapıştırmanız gerek kalmıyor. Aracın bilgilerini sisteme girip parayı ödüyorsunuz ve yolunuza devam ediyorsunuz. Yani bu şekilde otoyol ücretini ödemiş oluyorsunuz. Ancak yeni sistemi denemek isteyenlerin karşılaştığı sorunlar yaz aylarında Bulgaristan / Türkiye sınırı ve yakınında „Vinyet kuyruklarının“ olacağını gösteriyor.

Sürücülerin aktardığına göre elektronik vinyet satışı her benzin istasyonunda bulamıyorsunuz. Şu ana kadar sadece az sayıda benzin istasyonunda ödeme noktası var. Ancak bu cihazların da hepsi çalışmıyor. Zaman zaman arızalı oldukları görülüyor. Çalışan otomatların başında ise daha şimdiden kuyruklar oluşuyor.

Elektronik vinyet satın almak isteyenler banka veya kredi kartı ile ödeme yapabilmek için sırada bekliyorlar. Şu an bekleme süresi uzun değil ancak yaz aylarında yoğunluğun artmasıyla bu sürücüler için çileye dönüşebilir.

İnternetten satın alın

Vinyetsiz devam etmek çare değil. Sürücülere 35 ile 90 Euro arasında ceza kesiliyor. Vinyetsiz geçen araçların tespiti otomatik plaka okuyucu ile kameralar üzerinden yapılıyor. Ancak elektronik vinyetleri https://www.bgtoll.bg/tr/internet sitesinden de satın alabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde benzin istasyonlarında beklemenize gerek kalmayacaktır.

(A)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin