Bulgaristan’a kornalı protesto: Sınır kapısında neler oluyor?

Bulgaristan’a kornalı protesto: Sınır kapısında neler oluyor?

Türkiye’de tatili tamamlayıp yaşadığı ülkeye dönüş için yola koyulanlar Bulgaristan’da yine korkunç bir manzara ile karşılaştılar. Bulgar tarafında işlemlerin yavaş yapılması, kilometrelerce araç kuyruklarının oluşmasına sebep oldu. 10 saate yakın bekleme sürelerinden bahseden bazı yolcular “Kuyruk uzadıkça uzuyor. Çok yavaş ilerliyoruz. Sınır kapısından geçen arkadaşlarımızın Bulgar memurların çok yavaş çalıştığını, hatta zaman zaman durma noktasına geldiğini söylüyorlar” dediler.

Her yıl aynı manzara

Beklemeten bıkanlar korna çalarak memurları protesto ettiler. Bir çok kişi bölgede tuvalet bulamamaktan şikayetçi oldu. Her yıl alışık olduğumuz bu manzaranın bir türlü değişmemesi öfkeye neden oldu. Peki bu kuyruk neden oluşuyor?

Peron sayısı az

Geçtiğimiz yıllarda yapılan analizlerde Bulgar tarafındaki açık olan peron sayısının az olması dikkat çekiyordu. Türkiye tarafından hızlı bir geçiş sağlanırken, araçlar Bulgar tarafından yetersiz sayıda yer olduğu için ilerleyemiyorlar.

Çok yavaş çalışıyorlar

Buna bir de memurların yavaş çalışması ekleniyor. Bulgar yetkililer ne yazık ki uzun kuyruklara hiç aldırış etmeden hiçbir sorun yokmuş gibi yavaş hareket ediyorlar. Ek memur sağlanması, ek peron açılması gibi yöntemlere pek başvurulmuyor. Hele buna bir de nöbet değişimleri ve molalar eklenince işler durma noktasına geliyor.

Her araç aranıyor

Bekleme süresinin uzamasında başlıca sebep olarak ayrıca sıkı gümrük aramaları geliyor. Yetkililer neredeyse her aracı arıyorlar. Bu da işlem süresini oldukça uzatıyor.

Sistem çöküyor

Artık Kapitan Andreevo sınır kapısında alışık olduğumuz bir başka sorun da sürekli bilgisayar sisteminin çökmesi. Bundan dolayı da memurlar işlem yapamıyor ve beklemek zorunda kalıyorlar.
(A)
İlginizi Çekebilir
Trabzon'da yaşanan uçak kazasının raporu tamamlandı

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medyada Biz

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

En Yeniler

Yunus Çalık

Belçika’da dövülerek öldürüldüğü iddia edilen gurbetçi toprağa verildi

Belçika'da dövülerek öldürüldüğü iddia edilen gurbetçi toprağa verildi Belçika'nın Aalst kentinde çıkan kavgada darbedilerek öldürüldüğü öne sürülen 36 yaşındaki Yunus Çalık, Eskişehir'de son yolculuğuna uğurlandı. Yunus...

Çok Okunanlar

Pazarkule

Kuyruklar sona erecek mi?

Kuyruklar sona erecek mi? Pazarkule Sınır Kapısı’nın modernizasyonu ile ilgili bölgede bulunan, İl Özel İdare’ye ait 14 bin metrekarelik arsa 25 yıllığına Ticaret Bakanlığı’na devredilmiş...

Önerilen

enflasyon

Almanya’da enflasyon son 29 yılın zirvesinde

Almanya'da enflasyon son 29 yılın zirvesinde Almanya'da geçen ay yüzde 4,5 olan yıllık enflasyon, enerji fiyatları ve salgının etkisiyle kasımda yüzde 5,2'ye yükselerek, son 29...