Sılayolu

Avrupa’dan Türkiye’ye yolculuk yaparken bir çok değişik güzergah arasında seçim yapabiliyorsunuz. Bunlar arasında en önemli iki yol seçeneği Bulgaristan ile Yunanistan. Sürücüler her yıl “Acaba hangisini tercih etsek” sorusu ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu sorunun cevabını bulmakta yardımcı olmak için aşağıda bir kaç bilgi toparladık.

Hangi yol daha kısa?: 
Bulgaristan üzeri seyahat edenlerin yolu daha kısa.  Makedonya / Yunanistan üzeri seyahat edenlerin yolu yaklaşık 300 kilometre uzuyor.

Yunanistan üzeri Türkiye’ye yolculuk yaparsam zaman kaybım ne kadar oluyor?
Örneğin İstanbul’a yolculuk yapacaksanız, yolculuk süresi yaklaşık 3 saat uzamış oluyor

Hangi yol daha fazla tercih ediliyor?
Sürücülerin büyük bir bölümü Bulgaristan üzeri yolculuk yaparak Kapıkule sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapmayı tercih ediyor.

Hangi ülkenin otoyolları daha iyi?
Bu konuda Yunanistan yıllardır öndeydi. Çok bakımlı otoyolları var. Ancak Bulgaristan son yıllarda yaptığı otoyollarla Yunanistan’a yetişti. Her iki ülke arasında kıyaslama yapıldığında Yunan otoyolları hala daha iyi.

Hangi güzergah daha güvenli?
Alınan tüm önlemlere rağmen Bulgaristan hala Avrupa’nın en güvensiz ülkelerinden biri. Geçmişte otoyollarda çok sayıda gasp olayı yaşandı. Yeni otoyolların açılmasıyla bu sorun azaldı, hatta bitti diyebiliriz. Ancak buna rağmen yetkililer hala Bulgaristan’da mümkün olduğunda konaklamayın, gündüz seyahat edin uyarısı yapıyorlar.
Yunanistan bu konuda daha güvenli diyebiliriz. Bu ülke için herhangi bir güvenlik sorunu sözkonusu değil.

Hangi ülkede rüşvet sorunları yaşanıyor?
Bulgaristan’da sürücülerden rüşvet istenme olaylarına hala rastlanıyor. Özellikle gümrük polisleri rüşvet vermeyen sürücüleri keyfi bekletiyorlar. Bu konuda Yunanistan’da hemen hemen hiç şikayet olmuyor.

Hangi sınır kapısında daha fazla bekleme süresi oluyor?
Bulgaristan üzeri seyahat ederek Kapıkule’den geçenlerin bekleme süresi, Yunanistan üzeri seyahat ederek İpsala’dan Türkiye’ye giriş yapanlara göre daha uzun.

SONUÇ: Bütün bu kriterlere bakıldığında Yunanistan üzeri seyahat etmenin daha avantajlı olduğu görülüyor. Sürücülerin her şeye rağmen Bulgaristan’ı tercih etmesinin en önemli nedeni 3 saatlik zaman kazanımı.

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin