pasaport
Advertisement

Bulgaristan pasaport ve oturumda sorun çıkarıyor

Türkiye’ye karayolundan seyahat etmeye hazırlanan bir çok vatandaşımız, “geçici pasaport” veya “geçici oturumla” yola çıkma konusunda soru yöneltiyorlar. En son konuyla alakalı yaptığımız haberde, yasal olarak bunun mümkün olduğunu anacak bazı ülkelerde sınır kapılarında sorun çıkabileceğini aktarmıştık. Okurlarımızdan gelen son bilgilere göre geçici belgeyle seyahat eden bazı vatandaşlarımız Bulgaristan sınır kapısından geçemiyorlar.

Sınırdan geçemiyorlar

Normalde bu tür evrakların geçerlilik süresi aylar öncesinden kontrol edilmeli ve gerekiyorsa süreleri uzatılmalı. Ancak bazı vatandaşlarımız unutkanlıktan veya iş yoğunluğundan bu kontrolü yola çıkmadan kısa süre önce yapıyorlar. Yaşadıkları ülkelerdeki resmi makamlarlar “Geçici pasaport veya geçici oturum izni ile yolculuk yapmak mümkün cevabını veriyor. Ne yazık ki Bulgaristan veya Sırbistan gibi ülkelerde her memur uygulamadan haberdar değil. Ters birisine denk geldiğinde sizi sınırdan geçirmeyebiliyor. Bu durumda başka güzergaha yönelmelisiniz.

Gereksiz zaman kaybı

Yolda herhangi bir sorun yaşamak istemeyenlerin ya uçakla seyahat etmeleri ya da evraklarını aylar öncesinde kontrol etmesi gerekiyor. Aksi taktirde yolda gereksiz yere zaman kaybedebilir ve ailecek perişan olabilirsiniz.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin