turizmavrupa.com

Bulgaristan’a giriş yapan araçlardan yine “Dezenfekte Parası” alınması büyük tepki çekiyor. Bulgar tarafı bu uygulamaya gerekçe olarak bakın neyi gösterdi.

Advertisement


Yıllardır bitmek bilmeyen tartışmalı bir uygulama yine gürürlüğe girdi. Bulgaristan, ülkesine giriş yapan araçları ilaçlı suyla “Dezenfekte” etmeye başladı. Buna karşılık otomobil başına 5 Leva, yani yaklaşık 2,5 Euro, büyük araçlardan ise 20 Leva alınıyor. Türkiye’de izinlerini tamamlayan ve Avrupa’da yaşadığı ülkeye geri dönen Türk sürücüler, Bulgaristan sınır kapısı Kapitan Andreevo’da bunu duyunca çılğına döndüler.

Bulgaristan’ın sırf para kazanmak için bu uygulamayı keyfi olarak yürürlüğe koyduğunu düşünenlerin sayısı oldukça fazla. Ancak Bulgar tarafı dezenfekte uygulamasına bulaşıcı şarbon hastalığının neden olduğunu bildirdi. Geçtiğimiz günlerde insanların ölümüne bile neden olan şarbon hastalığını kontrol altına almaya çalışan Bulgar yetkililer, bu nedenle sınırda araçların dezenfekte edildiğini duyurdu.

Hayvanların taşıdığı bakteriler insanların sağlığını tehlikeye soktuğundan geçtiğimiz günlerde Bulgaristan’da çok sayıda kişi hastalandı. Yetkililer, inek eti hazırlanan bir çok lokantada da bu bakterilere rastladı.

Advertisement

5 YORUMLAR

  1. Şarbon hastalığı poyasada yokkende araçların tekerleri yıkanıyordu su çukurunda. Kimse kimseyi kandırmasın. Ha şimdi araç başına birde 3 euro ödüyoruz o ayrı. Hem Türk düşmanlığını sürdürüyorlar hemde gelir elde ediyorlar başka birşey değil. Misilleme olarak Türk gümrüğüde Bulgar araç ve TIR lardan 15 euro alıyormuş. İsabet olmuş.

  2. Geçmeyin şu pis bulgardan.avrupanın köpekleri.maksatları bizim bu yolculukta eziyet edip ve bizi ülkemizden uzak tutup avrupaya entegré olmamızı istiyorlar.bende bundan sonra ne pahasına olursa olsun uçakla gidecem.şu anda dünyada hiç bir Türk den hariç bizim çektimizi çekmiyor

  3. Hepsi izincileri soymak için bir oyun ve ülkeye yan gelir.Türkiye neden bulgarlara bu uygulamayı yapmıyor ülkemize yan gelir olur vesselam.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin