Bulgaristan

Bulgaristan dezenfekte parasını kaldıracak mı?

Sılayolu ülkesi Bulgaristan yıllardır gurbetçilerden dezenfekte parası alıyor. Gurbetçileri çileden çıkaran bu uygulamanın nedeni çok saçma olsa da Bulgar makamlarına göre Türkiye’den gelen bir araçta bulaşıcı hastalığa neden olan bakteri olabilme ihtimali. Bu nedenle araçlara ilaçlı bir su sıkılıyor. Bunun karşılığında da her araçtan yaklaşık 3 Euro civarında para alınıyor. Hatta bu ücret zaman zaman 6 Euro’ya kadar çıkıyor. Türk sürücülerin “Düpedüz soygun” diye değerlendirdiği uygulama her yıl yoğun eleştiri alıyor. Yeni sılayolu sezonuna az bir zaman kala vatandaşlar bu uygulamanın bu yıl da devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

Advertisement

Geçtiğimiz günlerde  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Bulgaristan’da mevkidaşı Nikolay Sabev ile bir araya geldiğini, ikili görüşmenin ardından sınır kapılarından geçişlerin hızlanmaya başladığını belirtmişti.

Dezenfeksiyon ücreti kaldırılacak

Artan ticaret hacmi nedeniyle sınır kapılarında yaşanan yoğunluğun da ele alındığını kaydeden Karaismailoğlu, sınır geçişlerinin hızlanması için dezenfeksiyon ücretinin kaldırılması konusunda da mutabakata varıldığını bildirdi.  Önümüzdeki günlerde sılayolu sezonu başlayınca dezenfeksiyon ücretinin kaldırılıp kaldırılmadığı anlaşılır.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin