Bulgaristan

Bulgaristan affetmiyor: Bu belgelerde sorun çıkıyor

Okul tatillerinin bazı bölgelerde başlamasıyla Avrupa’dan Türkiye’ye yoğun bir karayolu trafiği yaşanıyor. Sınır kapıları zaman zaman dolup taşıyor, vatandaşlarımız saatlerce sıra beklemek zorunda kalıyor. Önceden önlem alınmaması nedeniyle gereksiz yere mağduriyetlerde yaşanıyor. Seyahat belgelerini evde unutanlar veya belgelerinin geçerlilik süreleri bitenler ya sınır kapılarından geçemiyor ya da saatlerce beklemek zorunda kalıyorlar. Yapılan tüm uyarılara rağmen işini son ana bırakanlar sonradan pişman oluyor.

Advertisement

Bulgaristan sorun yapıyor

Geçtiğimiz günlerde sınır kapılarından çok sayıda olumsuz haberler geldi. Bazı vatandaşlarımız, pasaport süresinin bittiğini, yola çıkmadan önce geçici pasaport çıkarttırdığını, ancak Bulgaristan sınırında kendisini geçirmediklerini aktardılar. Aynı sorunu oturum müsaadesi bitenler de yaşıyor. Geçici oturum müsadesi ile yola koyulan bazı vatandaşlar Bulgar sınırından geçemiyorlar. Sorunla karşılaşanlar genelde yolunu değiştirip Yunanistan üzeri Türkiye’ye ulaşıyorlar.

Oturum kartı süresi dolacak

Bu haberlerden etkilenen Turizmavrupa okurları bize konuyla alakalı sorular yöneltiyorlar. Örneğin bazı vatandaşlarımız şunları soruyor:

“Biz araba ile Almanya’dan Türkiye’ye gitmek istiyoruz. Benim hanımın yeni T.C pasaportu gelmek üzere ve biz ağustosta Türkiye’de izin yapmak istiyoruz. Ancak hanımın Alman oturum kartının süresi Eylül başında bitiyor. Araba ile dönerken herhangi bir ülkede sorun olur mu?”

“İyi günler, ağustosta araba ile Türkiye’ye gidip döneceğim. Pasaportumu yeni 10 senelik uzattım. Süresiz kalıcı oturma iznim var, yalnız kartım 17.10.2022’ye kadar geçerli. Sırbistan veya Bulgar’da sorun olur mu?”

CEVAP: Oturum kartınızın süresi geçerli olduğu sürece seyahat edebilirsiniz. Bu konuda şu ana kadar bir şikayet almadık. Sadece süre geçtikten (bittikten) sonra sorun çıkabiliyor. Yani yanınızda hangi belge olursa olsun mutlaka süresini kontrol edin. Pasaport, AB kimliği veya oturum kartı. Her birinin geçerlilik sürelerine bakın. Sadece kendi belgelerinize değil, sizinle birlikte seyahat edecek herkesin belgesini kontrol edin.

Şunu da belirtmekte fayda var. Süresi dolan veya geçici belgeyle seyahat edip de sorun yaşamayan vatandaşlarımız da oluyor. Çünkü sınır kapılarında her memur farklı karar verebiliyor. Kimisi çok sert bir tutumla evraklarında herhangi bir eksik olan yolcuyu geçirmiyor, kimisi de göz yumuyor ve geçmesine izin veriyor.

(A)

 

Advertisement

2 YORUMLAR

  1. Benim turk pasaportumun günü 9.aya kadar başvurumu yaptım hala yenisi gelmedi izinimiz bitiyor bizde eskisiyle yola çıkmaya karar verdik ama ben çok tedirginim. Ya Sırbistanda problem çıkarsa bütün yol bu korkuyla gecmezde oturum kartımın 2 yıl zamanı var yinede sorun cikarmi

    • İyi günler, kural gereği en az altı ay olması isteniyor ancak genellikle sorun çıkarmıyorlar. Yani size garanti veremeyiz ancak şunu söyleyebiliriz ki, pasaportunun süresi altı aydan az olanlar da sorunsuz bu ülkelerden geçiş yapabiliyorlar.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin