Ukrayna

Bu ülkelerden vatandaşlarına çağrı: Ukrayna’yı terk edin

Hollanda, Danimarka ve Norveç hükûmeti, vatandaşlarından Ukrayna‘yı terk etmesini istedi. Danimarka Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Danimarkalılara 48 saat içinde Ukrayna’yı terk etmeleri tavsiye edildi. Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ise yaptığı basın toplantısında, “Rusya’nın mantıksız ve çılgınlık derecesinde Ukrayna’ya yönelik tehditlerinden endişe duyuyoruz.” dedi.

Advertisement

“Ülkenize dönün”

Kofod, diğer ülkeler gibi Danimarka vatandaşlarının da Ukrayna’yı terk etmeleri gerektiğini söyledi. Norveç Dışişleri Bakanlığı da Ukrayna ve Rusya sınırındaki ciddi ve öngörülemeyen güvenlik durumu nedeniyle vatandaşlarının Ukrayna’yı terk etmelerini istedi. Bakan Anniken Huitfeldt, Ukrayna’daki vatandaşlarının ülkeye dönmesi yönünde tavsiyede bulundu.

Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra, vatandaşlarına Ukrayna’yı bir an evvel terk etmeleri çağrısında bulundu. Bakan Hoekstra, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki güvenlik durumunun daha da kötüleştiğini belirtti.

Seyahat tavsiyesinde Ukrayna’nın kırmızı listeye alındığını vurgulayan Hoekstra, “Hollandalıları bir an önce ülkeyi terk etmeye ve bir daha Ukrayna’ya seyahat etmemeye çağırıyoruz. Durumu yakından izlemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

(Aj)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin