rapor

Bu tarihe kadar telefondan rapor alabilirsiniz

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkeler bazı uygulamalarda kolaylık sağlıyor. Almanya’da koronavirüs salgın sayılarının artışıyla birlikte hastanelerdeki yoğunluğu ve yığılmaları engellemek için doktordan rapor alma konusunda kolaylık getirilmişti. Yetkililer, hafif solunum yolu rahatsızlıklarında doktora gitmeden de telefondan rapor alabilmenin önünü açmıştı. Bu aylardır başarıyla uygulanıyor. Bunun için rahatsızlığı bulunanlar doktoru telefonla arayarak durumunu izah edip, doktorun uygun bulması durumunda 7 güne kadar rapor alabiliyor. Doktor gerektiğinde yine telefonla raporun süresini bir 7 gün daha uzatabiliyor.

Süre 31 Mart’a kadar uzatıldı

Vaka sayılarının hala çok yüksek olduğu Almanya’da telefonda rapor alma uygulamasının süresi 31 Mart 2021’e kadar uzatıldı. Yetkililer, böylelikle sağlık sisteminin biraz daha rahatlamasını umuyor.

İlk uygulama salgının birinci dalgasının başladığı dönemde Mart ayında başlamıştı. Yaz aylarında azalan vakalarla birlikte uygulama sona ermişti. Fakat ikinci dalganın başladığı Ekim ayında ikinci kez uygulamaya konuldu. Bu uygulama 31Aralık’a kadar geçerliydi.

(G.Ş)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin