Bu levhaların anlamını çözebilen var mı?

733
Trafik

Tatil

Türkiye’de karşımıza çıkan bazı levhalar kafa karıştırıyor. Videodaki görüntüleri izlediğinizde çok kısa bir mesafede farklı farklı levhaların farklı hız sınırlamalarında bulunduğu görülüyor. Sürücülerin bu sınırlara uyması neredeyse imkansız. Bu levhaların hangi amaçla oraya dikildiği ise merak konusu….

Şehirde her türlü tehlikeye karşı eleştirilerde ve önerilerde bulunan turizmci Şükrü Cimrin, D400 Karayolu’ndaki yaya geçitlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bu sefer Antalya-Alanya D-400 Karayolunda, özellikle Manavgat’a kadar olan kısımda yoğun olan trafik levhalarına dikkat çeken Cimrin sosyal medya hesabından “110 km/s hız sınırı olan yolda birinci levhada 90, ikincide 70 ve üçüncüde 50’yi görüyorsunuz ve 50 hız sınırı olan levhada bir yaya geçidi görseli de var. Bu 3 levha toplam 200 metrelik bir mesafede ve yaya geçidide son 50 kilometre yazan levhadan 250-300 metre sonra. Buraya kadar her şey normal görünüyor ancak normalde araçların bu yolda hızı 110’un çok üzerinde olabiliyor ve levhalar vasıtasıyla 200 metre içinde 50′ye düşmeleri bekleniyor ve ardından gelen yaya geçidinden yayaların güvenli bir şekilde geçebiliyor olması bekleniyor. Şaka gibi gerçekten. Pratikte bu pek mümkün değil, özellikle Türkiye’de” sözlerine yer verdi.

Cimrin sözlerini şöyle devam ettirdi: “Bu levhaları ilk fark ettiğimde oldukça şaşırdım ve diğer araçları izledim. Bu hız sınırlarına uyan ya da uyabilen tek bir araca henüz rastlamış değilim. 200 metre mesafede saatte 50 km hıza nasıl düşeceksiniz, frene asılsanız diğer araçların aracın arkasından çarpma ihtimali yüksek. Bu uygulamayı yapan mühendislerin/yol uzmanlarının amacı yayaların güvenliğini sağlamak ve yayaları korumaksa amaca hizmet edilmemiş görünüyor. Amaç ne olabilir diye düşündüm ve ihtimal vermek istemediğim su olasılık aklıma geldi. Bu yaya geçitlerinde araçlar yayalara çarparsa Karayolları kendini savunabilmek için ‘Biz riskleri öngördük, hız limitlerimizi belirledik ve uyarıcı levhalarımızı yerleştirdik. Buna rağmen hız sınırına uymayan araçlar suçlular diyebilmek için mi yerleştirdi bu levhaları?! Hepimiz biliyoruz ki alınan bu önlemle yayaların güvende olması imkansız. İsveç ya da Finlandiya’da olsak belki. Sorunu teşhis ettiğimize göre çözümü de de söyleyelim. Trafiğin hızlı ve yoğun aktığı D-400 üzerinde kavşaklar hariç bütün yaya geçitleri iptal edilmelidir. Üst geçit ya da alt geçitlerle yaya geçişleri sağlanmalıdır. Buna Alanya güzergahı da dahildir. Bana göre, Konaklı, Avsallar, Kestel, Mahmutlar, Kargıcak, Okurcalar ve Alanya Cevre Yolundaki trafik lambalarıyla kontrol edilenler hariç tüm yaya geçitleri iptal edilmelidir. Üst geçit ya da alt geçit yapılması zaman alacaksa bile iptal edilmelidir. Yoksa bu geçitlerdeki ölümlü kazaların önüne geçmemiz imkansız. Özellikle yabancı misafirlerimiz yaya geçidini görünce kendi ülkelerindeki yaya geçidi gibi güvenli sanıyorlar ve adım attıklarında durmayı bırakın yavaşlamayan araçlara çarpılma riskiyle yüzleşiyorlar. Bu konuyla ilgili Kara yollarını bir kaç kez aradım konuyu tartışabilmek için ama henüz muvaffak olamadım, aşama kaydedersem buradan paylaşırım.”

İlginizi Çekebilir
Bursa: Tarihi Zindan Kapısı harabe olmaktan kurtarılıyor

Kaynak: Şükrü Cimrin

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin