Türk
Advertisement

Bu kez Türk gümrüğü affetmedi  

Bu yaz döneminde haberlerimize sıklıkla konu olan gümrük haberlerinin ana aktörleri arasında Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan gümrükleri yer aldı. Zaman zaman Gümrük memurlarının tavırları nedeniyle tepki çeken birçok olayı da siz değerli okuyucularımıza duyurduk.

Haberlerimizde sıklıkla yer vermesek de Türk Gümrüğü de kaçakçılıkla mücadelede oldukça yoğun mesai harcıyor. Bu kapsamda İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü geçtiğimiz hafta önemli bir operasyon gerçekleştirdi. Uzun süren takibat sonucunda yurda kaçak yollarla sokulan ve vergisi ödenmemiş binlerce elektronik eşya ele geçirildi.

45 MİLYON TÜRK LİRASI DEĞERİNDE ÜRÜN ELE GEÇİRİLDİ

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince İstanbul’da gerçekleştirilen başarılı operasyonda 45 milyon Türk lirası değerinde binlerce robot süpürge, cep telefonu, tv aparatları ve sigara dolum makinası gibi binlerce elektronik ürün ele geçirildi.

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yürütülen kaçakçılıkla mücadele faaliyetleri kapsamında yapılan istihbarat çalışmaları neticesinde bazı elektronik ürünlerin Türkiye’den transit geçmesi gerekirken yasadışı yollarla Türkiye’de bırakılmaya çalışıldığı belirlendi.

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Komuta Kontrol ve Operasyon Dairesince koordine edilen operasyonda, araştırmayı daha da derinleştiren gümrük muhafaza ekiplerince söz konusu ürünlerin depolandığı birçok adres tespit edildi. Bütün bilgi ve belgeler titizlikle incelendikten sonra Gümrük Muhafaza ekipleri operasyon için düğmeye bastı.

kaçak

4.197 ADET ROBOT SÜPÜRGE YAKALANDI

İstanbul’da şüpheli olarak belirlenen ve farklı ilçelerde bulunan iş yeri ve depolara eş zamanlı operasyon düzenleyen Gümrük Muhafaza ekipleri piyasa değeri 45 milyon Türk Lirası’nın üzerinde olan toplamda 4.197 adet robot süpürge, 1.195 adet cep telefonu 3.690 adet TV Stick, 314 adet elektronik tüy toplayıcı, 319 adet epilasyon cihazı ve 1 adet sigara dolum makinesi yakaladı.

Gerçekleştirilen operasyonda yakalanan kaçak ürünlere el konurken, olayla ilgili 10 şüpheli gözaltına alındı. Soruşturmalara ilgili Cumhuriyet Başsavcılıkları nezdinde devam ediliyor.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin