Ana SayfaYerel HaberlerMemleketimBu kentteki konut satışlarında rekor düşüş yaşandı

Bu kentteki konut satışlarında rekor düşüş yaşandı

Bu kentteki konut satışlarında rekor düşüş yaşandı

TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü, Ekim 2020 Konut Satış İstatistiklerini açıkladı. Yayınlanan verilere göre; 2019 yılında Ekim ayında İzmir’de 9 bin 12 olan konut satışı, 2020 yılı Ekim ayında yüzde 24,0 oranında azalarak 6 bin 846 oldu.

Türkiye genelinde gerçekleşen konut satışlarında İzmir’in kapsadığı pay yüzde 5,7 oranında kalırken, ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,4 oranında azalarak bin 797 oldu. İzmir’de toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 26,2 olarak açıklandı.

İpotekli konut satışları yüzde 54 oranında düştü

İzmir’de ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 53,9 oranında azalarak bin 692 oldu. İzmir’de Ekim ayında satışı yapılan konutların yüzde 24,7’si ipotekli satış olarak gerçekleşti. İpotekli satışların yüzde 26,1’ini ilk satış, yüzde 73,9’unu ise ikinci el satışlar oluşturdu. Diğer konut satışlarının yüzde 26,3’ünü ilk satış, yüzde 73,7’sini ikinci el satışlar oluşturdu.

İlginizi Çekebilir
Son 24 saatte 1429 yeni vaka tespit edildi

En yüksek satış Buca’da

Nüfusu 150 bin üzeri ve konut satış sayısı yüksek olan ilçelerde, İzmir’de 2020 Ekim ayında en fazla konut satışı Buca’da gerçekleşti. 2020 Ekim ayında Buca’da 750 konut satılırken, Buca’yı 730 konut satışı ile Karşıyaka, 534 konut satışı ile Torbalı, 532 konut satışı ile Karabağlar, 453 konut satışı ile Bornova, 405 konut satışı ile Çiğli, 356 konut satışı ile Konak ve 279 konut satışı ile Bayraklı takip etti.

Gayrimenkul uzmanları konut satış oranlarının ve fiyatların dramatik bir şekilde düşmeye devam edeceğine dikkat çekti. Düşüşün inşaat firmaları ve mülk sahiplerinin fiyatlarını piyasa değerinin üstünde tutmaya devam etmesi, tüketicilerin önceliklerinin değişmesi gibi durumlardan kaynaklandığı belirtilirken, depremden sonra İzmir’in ikinci el ve sıfır konut piyasasında oldukça kritik bir süreç bekleniyor.

İlginizi Çekebilir
İzmir’den Almanya’ya direkt uçuşlar başlıyor

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medya

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

Çok Okunanlar

sınır

Sırbistan/Bulgaristan sınır kapısını kullanacaklara uyarı

Sırbistan/Bulgaristan sınır kapısını kullanacaklara uyarı Yıllık izinlerini Türkiye'de geçirmek için yola çıkan gurbetçilerin başta Kapıkule Sınır Kapısı olmak üzere diğer gümrük kapılarından geçişleri sürüyor. Birçok...

İlginizi Çekebilir

Bunca kontrol boşuna mı?

Havaalanlarında yapılan güvenlik kontrollerinin ne kadar yetersiz olduğu Almanya’da yapılan denetimlerde ortaya çıkıyor. Almanya’nın en önemli havaalanı Frankfurt’tan sonra şimdi de Düsseldorf’ta güvenlik krizi yaşanıyor....