Banka
Advertisement

Bu bankada hesabı olanlar dikkat

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya, başta otomotiv olmak üzere birçok alanda dünyanın en iyilerinden kabul ediliyor. Ancak aradan geçen uzun yıllara rağmen Alman finans ve bankacılık sektörü, ülkenin teknolojik gelişimine ayak uyduramadı.

MEKTUP VE KAĞIT ÜLKESİ ALMANYA

Neredeyse resmi veya ticari bildirimlerin tamamının posta yoluyla yapılması nedeniyle “Mektup ve kağıt ülkesi” olarak da bilinen Almanya’da hala banka hesap ekstre özeti (Kontoauszug) için fiziki olarak bankaya gidiliyor ve oradaki makinadan hesap özeti basılıyor.

Ya da Kontoauszug’lar evlere kargo yoluyla gönderiliyor. Bunlar ilk bakışta Almanya’da yaşayanlar için normal gelebilir ancak aslında durum hiç de öyle değil…

BANKACILIK SEKTÖRÜ TÜRKİYE’DE ÇOK İLERİDE

Türkiye’nin de aralarında olduğu, bankacılık sektörünün çok geliştiği birçok ülke artık online bankacılık yoluyla hiç bankaya gitmeden görüntülü görüşmeyle hesap (Konto) açabiliyor, saniyeler içerisinde (fast/24) para transferi yapabiliyor ve kart olmadan istediği ATM’den nakit çekebiliyor.

Dünyadaki bu gelişmelere paralel olarak Almanya’da da bazı adımların atılacağı gündeme geldi.

SPARKASSE’LER ONLINE’A GEÇİYOR

Kreiszeitung.de’nin haberine göre, Almanya’daki Sparkasse bankası dijital hizmetlerini genişletmek ve geliştirmek istiyor. Sparkasse, yeni düzenleme sırasında müşterilerin isteklerinin çoğunu dinlendi.

Bu kapsamda, Sparkasse’lerde birçok değişiklik var. İnternet bankacılığının ön plana çıkması nedeniyle, milyonlarca kullanıcının bu değişime uyum sağlaması gerekiyor.

BAZI ATM’LERDE CEP TELEFONU İLE NAKİT ÇEKİLEBİLECEK

Her şeyden önce, online hizmetler için uygulamanın ve internet sitesinin kullanıcı dostu ve olmasına özen gösterilecek. Tüm jenerasyon için çeşitli işlevlerin kullanımını kolaylaştırmayı amaçlayan yenilikler kapsamında bazı ATM’lerde cep telefonu ile nakit çekilebilecek.

Özellikle yaşlı müşteriler, online hizmetler söz konusu olduğunda sürekli olarak zorluklarla karşılaşıyor. Sparkasse ayrıca yaşlı müşterilerin de işlevleri kolayca kullanabilmesi için satır aralığı, tıklama ve dokunma arayüzlerinde değişiklikler yaptı.

Söz konusu değişiklikler henüz Almanya’nın her yerinde uygulanmadı, ancak uygulamanın 2022’nin sonuna kadar tüm Sparkasse şubelerinde hayata geçmesi bekleniyor.

MİLYONLARCA MÜŞTERİYİ İLGİLENDİRİYOR

Milyonlarca müşteri, “Sparkasse online”daki değişikliklerden etkileniyor.

Yapılan bir araştırma, şu anda 25,9 milyon kişinin Sparkasse’nin mobil ve online bankacılık işlevlerini kullandığını ortaya koydu. Bazı kullanıcılar transferlerini ve işlemlerini bilgisayar üzerinden, bazıları ise mobil uygulama üzerinden gerçekleştiriyor.

Genel olarak, tüm Sparkasse müşterilerinin yarısından fazlası online kanalları kullanıyor.

Güner kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin