Ana Sayfa Turizm Havayolu Bir ülke daha telefonun şarjına bakacak

Bir ülke daha telefonun şarjına bakacak

Amerika’nın güvenlik nedeniyle elektronik cihazları şarj edilmemiş yolcuları uçağa almayacağını açıklamasından sonra bir ülke daha bu uygulamaya geçti. Avrupa’da diğer ülkeler yolda mı?

Elektronik cihazların içine patlayıcı madde konmaması için terörle mücadele kapsamında önlem alan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), şarj edilmemiş cep telefonları, tablet veya bilgisayarlarla uçuşlara müsade edilmeyeceğini duyurmuştu. Yani hem Amerika’dan bazı ülkelere, hem de bazı ülkelerden Amerika’ya yapılan uçuşlarda artık yasak yürürlüğe girecek. Bu açıklamadan kısa süre sonra İngiltere de bu uygulamaya geçtiğini açıkladı.

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, bazı uçuşlarda yolculara cihazın şarjının dolu olup olmadığının sorulabileceğini duyurdu. Verilen bilgiye göre şarjı boş olan cihazlar uçağa alınmayacak ve yolcu bunu ancak dönüşte geri alabilecek. Telefonundan ayrılmak istemeyen yolcu uçağa alınmayacak. Uygulamanın hangi ülkelere uçan yolcular için geçerli olacağı açıklanmadı.

İlginizi Çekebilir
Gurbetçi 150 bin Euro ile 20 bin dolarını böyle kaptırdı

Kısa süre önce terör örgütlerinin küçük cihazların içine saklanabilen yeni patlayıcılar geliştirdikleri dünya basınında yer almıştı.

Diğer ülkeler ne yapacak?

Amerika ve İngiltere’nin ardından Avrupa’daki diğer ülkelerin ne yapacağı merakla bekleniyor. Bu hafta Türkiye’den ABD’ye uçan yolcularda da kontrol yapıldığı haberleri basında yer aldı. Havacılık sektöründe ABD’nin öncü olduğu ve diğer ülkelerin de kısa sürede aynı uygulamaya geçtiği geçmişte bir çok yeni gelişmede görüldü. Örneğin uçaklarda cep telefonu kullanımına ilk ABD izin verirken bir kaç ay geçmeden Avrupa’daki diğer ülkeler de bu kararı takip etmişti. Eğer yine aynısı yaşanırsa yakında her ülkede telefonların şarjına bakılma ihtimali oldukça yüksek görülüyor.

İlginizi Çekebilir
İngiltere'de karantinayı ihlal etmenin bedeli 10 bin Sterlin

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

bilgi

Bankadan, Almanya’da yaşayan gurbetçilere bilgi paylaşımı uyarısı

Bankadan, Almanya'da yaşayan gurbetçilere bilgi paylaşımı uyarısı Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı sonrası yürürlüğe giren Otomatik Bilgi Paylaşımı Anlaşması kapsamında, yurt dışında ikamet...

İlginizi Çekebilir

Balıkesir

Balıkesir’in de bir ‘Sakin Şehri’ olacak

Balıkesir’in de bir ‘Sakin Şehri’ olacak Türkiye’den 18 kentin dâhil olduğu Cittaslow’a ilgi her geçen gün artarken, Balıkesir de Havran Belediyesi’nin Cittaslow Turizm Ağı’na başvuru...