elektrik

Avrupa’nın en pahalı elektriği Almanya ve Romanya’da

Avrupa genelinde tüketici elektrik fiyatları satın alma gücü paritesine göre en yüksek Romanya ve Almanya’da olurken en düşük Hollanda ve Finlandiya’da oldu. Türkiye ise konutlardaki elektrik maliyetleri açısından Polonya ve İspanya’nın ardından Avrupa’da en pahalı ülke konumunda.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında Euro bazında elektriği en pahalı tüketen ülkeler 100 kilowattsaat başına 31,9 Euro ile Almanya, 29 Euro ile Danimarka, 27 Euro ile Belçika oldu.

En ucuz tüketen ülkeler

En ucuz tüketen ülkeler 10 Euro ile Macaristan, 10,2 Euro ile Bulgaristan ve 12,8 Euro ile Malta. Türkiye’de ise 100 kilowattsaat elektriğin ortalama maliyeti 8,34 Euro oldu.

Yılın ilk altı ayında tüketici elektrik fiyatları 2020’nin ilk yarısına göre hafif bir artış gösterirken doğal gaz fiyatları ise azaldı. Yıl başından beri toptan enerji fiyatlarındaki artışlar ise henüz tüketici tarafına yansımadı.

Haberin tamamını bu linkten okuyabilirsiniz: https://tr.euronews.com/2021/10/21/sat-n-alma-gucune-gore-avrupa-n-n-en-pahal-elektrigi-almanya-ve-romanya-da-turkiye-kac-nc-

Kaynak:Euronews

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin