patates

Avrupa’da gıda krizinde sıra patatese geldi!

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı diğer ülkelerde de pek çok krizleri tetikledi. Afrika ve Ortadoğu’da açlık daha da baskın hale geldi. Avrupa ülkelerinde ise market rafları boşaldı. Macron, yaptığı açıklamada ülkesinin gıda krizi ile karşı karşıya kalabileceğini söylerken, BM Genel Sekreteri de Afrika ve Ortadoğu’da gıda krizinin artabileceğini duyurdu.

Advertisement

Ukrayna, dünya ülkeleri için önemli buğday üreticisi iken Rusya’nın gerçekleştirdiği saldırı sonrası var olan gıda krizini daha da etkinleştirdi. Guterres, en çok yoksul ülkeleri vuran bu durumun dünyanın genelinde siyasi istikrarsızlık ve huzursuzluğa neden olduğunu söyledi.

Oktan Erdikmen Almanya’da ortaya çıkan ve diğer ülkelerde de yayılan patates krizi ile alakalı ‘’Almanya bilindiği üzere Ayçiçek yağında yüzde 94 dışa bağımlı bir ülke. % 50’sini Ukrayna’dan, % 25’ini ise Rusya’dan tedarik ediyordu. Ancak savaşın çıkması ile patates sevkiyatı durma noktasına geldi. Patates İşletmecileri Birliği, ‘’Yakında market raflarında cips ve patates kızartması gibi ürünleri göremeyebiliriz’’ şeklinde açıklamada bulundu. Oktan Erdikmen’in açıklama yaptığı konu ile alakalı videoyu izlemek için tıklayınız.

Macron: ‘Sadece Fransız ürünleri satın alın’

macron

Fransa Cumhurbaşkanı halkına sadece Fransız ürünlerini satın alması yönünde çağrıda bulundu. Fransa radyosundaki açıklamasında, savaş nedeni ile küresel bir kriz yaşanacağı uyarısında bulunan Macron, dar ve orta gelirli vatandaşlarına yardım yapacağını söyledi.  

Daha önce de Almanya’da gıda krizinin etkilerini değerli okurlarımız ile paylaşmıştık. Hangi üründen ne kadar alabileceğini hatırlatmak isterseniz Almanya’da gıda krizi haberimizi inceleyebilirsiniz.

Afrika ve Körfez ülkeleri gıda krizine hapsoldu

Cezayir ve Mısır ile Tunus, Lübnan gibi tahıl ürünlerinde dışa bağımlı Kuzey Afrika ve Körfez ülkelerinde kriz can acıtıcı boyutlara ulaşacak gibi seyrediyor. Son dönemde Lübnan’da yaşanan enerji ve siyasal krizlerine bu defa gıda krizi dâhil oldu. Mısırda da baş gösteren gıda krizi sonrası ek bütçe ayrıldı.

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin