Avrupa Birliği’nde aşı hedefleri tutmadı

364
aşı

Avrupa Birliği’nde aşı hedefleri tutmadı

Ülkeler arası seyahatleri kolaylaştırmak amacıyla aşı pasaportuna (Dijital Yeşil Geçiş) yoğunlaşan Avrupa Birliği ülkelerinin daha aşı hedeflerine ulaşamadığı ortaya çıktı. Aşı sevkiyatı ve planlamada sorunlar yaşanırken, Avrupa Komisyonu’nun mart sonu için belirlediği aşılama hedefini hiçbir ülke tutturamamış.

DW Türkçe; Avrupa Birliği ülkelerinin, aşılamada öncelikli grup için belirlenen hedeflerin çok gerisinde kaldığını yazdı. Mart sonuna kadar 80 yaş üstü grup ile sağlık personeli ve sosyal alanda çalışanların en az yüzde 80’inin aşılanmış olmasını öngörmüştü.

31 Mart itibariyle Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi verilerine göre; 25 ülkede 80 yaş üstü grubun sadece yüzde 59,8’i ilk doz aşısını olabildi. İkinci dozu yaptıranların oranı ise yüzde 33,1’de kaldı. bu rakamlara AB ülkelerinin yanında İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç de dahil.

80 yaş üstü grupta ilk doz aşı uygulananlarda ilk sırada yüzde 97,9’luk oranla İzlanda yer aldı. Bu ülkeyi Malta ve İrlanda takip etti. Aşılamada en düşük oran yüzde 5,1 ile Bulgaristan, yüzde 17,4 ile Letonya ve yüzde 32,2 ile Slovakya’da tespit edildi.

İlginizi Çekebilir
Bu kaçıncı? Bulgar sınır kapısında yolsuzluk operasyonu

AB Komisyonu sözcüsü salı günü yaptığı açıklamada mart ayı hedefinin tutturulabilmesi için gerekli aşı doz miktarının AB ülkelerine sevk edildiğini vurgulamış, Komisyon da yaza kadar yetişkinlerin yüzde 70’inin aşılanması hedefini koymuştu. Almanya Başbakanı Angela Merkel de yaz sonuna kadar tüm vatandaşlara aşı imkanı sunulmuş olmasını hedeflediklerini açıklamıştı.

Almanya’dan veri yok

Robert Koch Enstitüsü (RKI) verilerine göre Almanya da aşılamalarda AB Komisyonu hedeflerinin çok altında kaldı. Alman haber ajansı dpa’nın sorusu üzerine açıklama yapan RKI, Almanya’da 80 yaş üstündeki aşılamaya dair ülke geneli için veri bulunmadığını, sadece dokuz eyaletten veri aktarımı yapıldığını belirtti. Buna göre Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Kuzey Ren bölgesinde 80 yaş üstü grubun sadece yüzde 59’u, Schleswig-Holstein eyaletinde de yüzde 79,5’i ilk doz aşısını oldu. İki dozu da olanların oranı Schleswig-Holstein’da yüzde 26, Aşağı Saksonya’da yüzde 47 olarak kaydedildi.

(BY)

 

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin