Avrupa

Avrupa Birliği ülkelerine karbon vergisi geliyor

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, diğer üçüncü ülkelerden alınan bazı ürünlere, sınırda karbon vergisi uygulanması hususunda anlaşma sağladı.

Advertisement

Avrupa Birliği Konseyi, üye ülkelerin CBAM isimli düzenleme konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Yapılan bu açıklamada söz konusu mekanizmanın çevreyi koruma amacı ile hazırlandığı ve esas amacının karbon kaçağını önlemek olduğuna dikkat çekildi. Bu mekanizma ile ülkelerin, iklim değişikliği ile mücadelede karbon fiyatlandırma politikaları oluşturmaya teşvik edildiği de ayrıca vurgulandı.

Neler karbon vergisine tabi olacak?

Yapılan anlaşma detaylarına göre, üçüncü ülkelerden gelecek olan gübre, çimento, çelik ve demir ile alüminyum gibi ürünler karbon vergisine tabi olacak.

Değerleri 150 Avro’dan az olan malların söz konusu yükümlülükten muaf tutulacağı da diğer detaylar arasında. Söz konusu mekanizma gelirleri ve üçüncü ülkeler ile iş birliği hususlarının halen Konsey’de görüşülmeye devam edildiği belirtildi. Bu konuda yeterli ilerlemenin kaydedilmesinin ardından AP ile müzakerelere başlanacağı bildirildi. Bu mekanizmanın yürürlüğe girmesi için Avrupa Birliği Konseyi ile Avrupa Parlamentosunun resmen onayı gerekiyor.

(BK)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin