sigara

Arabada sigara içene 3 bin Euro para cezası

Sigara içen bireyler ile içmeyenler aynı ortamda bulunmak durumunda kalabiliyor. Fakat içmeyenlerde en az sigara içenler kadar zararından etkileniyor. Almanya Kanser Araştırma Merkezi, ülke genelindeki vasıtalarda sigara dumanına maruz kalan çocuklar başta olmak üzere tüm pasif içicilerin sayısının bir milyon civarında olduğunu ifade etti. Bu konuda önlem alınması gerektiğini düşünen Almanya Kanser Araştırma Merkezi, İtalya ile Belçika ve Avusturya’dan sonra Almanya’da da araçta sigara içme yasağına başlamasını destekliyor.

Advertisement

Araçta sigara içen 3000 Euro para cezası ödeyecek!

Alman Hükümeti 2019 yılında hazırlanan fakat 2021 yılındaki seçimler nedeni ile ele alınamayan pasif içicileri korumak amacı ile Sigara İçmeyenleri Koruma Yasası’nda yapılması planlanan değişiklikleri yeniden ele aldı.

Bu tasarıya göre, kafe ve restoranlarda var olan sigara içme yasağı artık vasıta içinde iken de geçerli olacak. Üzerinde tartışılması için Federal Meclise gönderilecek olan bu tasarı, ihlal edilmesi durumunda 3000 Euro’ya kadar para cezası ödemeyi öngörüyor. Bu cezanın yazılması için o an araçta çocuk ve hatta hamile kadınların bulunmuş olması yeterlidir.

Sigara dumanı varsa çocuklar güvende değil

Yapılan araştırmalar neticesinde sigara içen kişilerin nikotin ile birlikte 4 binden çok zararlı kimyasal maddenin solunduğu açıklandı.  Özellikle anne karnında sigara dumanına maruz kalan bebeklerin doğum sonrası çok önemli sağlık sorunları ile hayatları boyunca mücadele etmek zorunda kaldığını biliyor muydunuz?

Sigara dumanının pasif içici durumundaki çocuklar ve bebekler için ölümcül riskler taşımış olduğunu biliyor olsaydınız araç ya da evlerinizde onları bu dumana maruz bırakmazdınız. Bebeklerin hayatını en çok kaybetme şekli olan ‘beşik ölümü’ de % 90 oranla sigara dumanına maruz kalındığı içindir. Çocuklarımızın daha sağlıklı bir hayat sürmeleri için onları daha temiz bir hava sahası ile bırakmak adına sigara içmeyi bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

(BK)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin