Ana Sayfa Kadınca Anne Anne babalar geçen yıl bebeklerine en çok hangi ismi koydular?

Anne babalar geçen yıl bebeklerine en çok hangi ismi koydular?

Türkiye doğum oranı ortalamasıyla Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde. Her yıl Türkiye’de milyonlarca bebek dünyaya gözünü açıyor. Anne babalar çocuklarına isim koyarken kültürel geçmişlerini yanı sıra modayı da takip ediyorlar. Özellikle televizyonlarda yayınlanan diziler anne ve babaların isim koyma davranışlarını çok etkiliyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de anne ve babalar bebeklrine en çok hangi ismi koydu?

Anne babalar hangi isimleri koydu

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçtiğimiz yıl Türkiye’de  1 milyon 180 bin 840 bebek dünyaya geldi. Bu bebeklerden 605 bin 310 erkek, 575 bin 530 kız olarak dünyaya gözlerini açtı. 

Erkeklerde Yusuf kızlarda Zeynep

Geçen yıl dünyaya gelen erkek bekeklerde  anne ve babalar en çok Yusuf, Eymen, Miraç isimlerini tercih etti. Kız bebeklerde ise Zeynep, Elif, Defne isimleri ilk sırada yer aldı.1 milyon 180 bin 840 bebekten, erkeklerden 8 bin 816’sına Yusuf, 7 bin 713’üne Eymen, 6 bin 857’sine Miraç, kız bebeklerden de 13 bin 420’sine Zeynep, 8 bin 586’sına Elif, 6 bin 886’sına Defne ismi verildi. 

Diğer isimler şöyle

2019 yılında dünyaya gözlerini açan bebeklerde Ömer, Mustafa, Kerem, Miran, Hamza ve Emir adları da tercih edilen isimler arasında yer aldı. Geçen yıl kız çocuklarında Zeynep, Elif, Defne dışında en çok Asel, Azra, Eylül, Ebrar, Asya, Öykü ve Ecrin isimleri tercih edildi. 

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

İlginizi Çekebilir
Yapımı duran metro inşaatında çalışmalar yeniden başlayacak
İlginizi Çekebilir
Türkiye'deki vaka sayısı 2.5 milyona yaklaştı

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

test

Türkiye’ye gideceklerin test parası ne kadar tutuyor?

Türkiye'ye gideceklerin test parası ne kadar tutuyor? İngiltere'deki bazı test şirketlerinin 48 pounda mal olan Covid-19 PCR testi için tatilcilerden 399 pound aldığı iddia edildi....

İlginizi Çekebilir

Üretici

Çeşme’de “Tarladan Sofraya Üretici Pazarı” açıldı

Çeşme'de "Tarladan Sofraya Üretici Pazarı" açıldı Üreticiyi doğrudan tüketici ile buluşturmayı hedefleyen "Çeşme Üretici Pazarı" kuruldu. 3 Temmuz Cuma günü (bugün) saat 08.00’de Ilıca’da açılan...