kötü
Advertisement

Almanya’dan Türkiye’ye uçacaklara kötü haber

Havacılıkta pandemi sonrası yaşanan kaos devam ediyor. Pandemi dönemindeki uzun durgunluktan sonra, yeniden yaşanan hareketlilikle beraber nitelikli çalışan eksikliğine şimdi de grevler eşlik ediyor. Son olarak Lufthansa‘dan yapılan açıklamada, Vereinigung Cockpit sendikasının bugün için uyarı grevine gideceği açıklandı.

Başta Frankfurt ve Münih olmak üzere bir çok destinasyonda gerçekleşecek olan grev nedeniyle yaklaşık 800 uçuş iptal edilecek. İptal edilen uçuşlardan yaklaşık 140 bin kişinin etkileneceği düşünülüyor.

Grevden etkilenen uçuşu olanlar ne yapmalı?

Sadece direkt olarak Lufthansa’ya bağlı pilotların katılacağı grevden, şirketin diğer iştirakleri etkilenmeyecek. Bu kapsamda grevden etkilenecek uçuşlarda bulunacak yolcuların şirketin diğer girişimlerinden olan Eurowings uçuşlarına yönlendirilmesi planlanıyor. Alternatif uçuş bulunmayan rotalarda uçuşu olan veya grevden bir şekilde etkilenecek yolcuların mağduriyetlerinin nasıl giderileceği ise merak konusu.

Neden greve gidiyorlar?

Bugün yapılacak olan uyarı grevinin nedeni ise şirket ve sendika arasındaki zam pazarlığı. Lufthansa’daki bir çok pilotun üyesi olduğu Vereinigung Cockpit isimli sendikanın talebi, yüzde 5,5 oranında ücret artışı ve ileriki yıllarda enflasyon oranında otomatik artış.

(TA)

 
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin