para

Türkiye’de yerde para bulduğumuz zaman o an etrafta olan insanlara para düşürüp düşürmediğini sorar ya da civardaki esnaflara bulduğumuz tutarı, kaybeden kişi gelip aradığında versin diye bırakırız. Meblağın büyük olduğu durumlarda ise parayı emniyet birimlerine teslim ederiz.

Advertisement

Peki, Almanya’da bu durum nasıl? Almanya’da yolda para bulduğunuzda yapmanız gereken bir takım şeyler vardır. Bulduğunuz parayı derhal cebe atarsanız hapis yatma riskiniz doğar. Konuyu ele alan Oktan Erdikmen, Almanya’da yolda para bulunması durumunda neler yapılması gerektiğine dair bir video yayınladı.

Bu videoda, ‘’yerde 10 Euro bulursanız alıp cebinize koyup gidebilirsiniz, bu bir suç değildir. Ancak 10 Euro’dan fazla örneğin 20 Euro bulup polise götürmezseniz, kanuna göre 3 yıla kadar hapis cezası ve para cezası ile yargılanabilirsiniz. Şayet polis, yolda bulduğunuz parayı 6 ay içinde sahibine ulaştıramazsa o parayı size verirler, paranın sahibi bulunması durumunda ise 500 Euro’nın altındaki bulunan tutarlar için yüzde 5, 500 Euro üstü tutarlar için ise yüzde 3’tür’’ dedi. İşte o video;

Siz yolda bulduğunuz paraları ne yapıyorsunuz?

(BK)

Kaynak: oktanerdikmen

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin