Almanya’da yeni karantina kuralları devreye giriyor

1510
karantina

Tatil

Almanya’da yeni karantina kuralları devreye giriyor

Geçtiğimiz aylarda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerden gelenlere evde karantina uygulayan ve daha sonra bu uygulamayı bir çok kez değiştiren Almanya, yine bir değişikliğe gidiyor. Yeni uygulama riskli bölgelerden gelenleri kapsayacak ve 8 Kasım 2020’den itibaren geçerli olacak. Değişen kurallar şöyle:

Daha önce 14 gün olan karantina süresi 10 güne düşecek

Daha önce riskli bölgeden gelen kişi beraberinde koronavirüs taşımadığını belgeleyen test sonucu getirebiliyor veya gelir gelmez test yaptırabiliyordu. Bu sayede karantinadan kurtuluyordu. Ancak yakında bu değişecek. Kişi zorunlu olarak önce 5 gün evde karantinada kalacak. Ancak 5 gün sonra test yaptırabilecek. Eğer virüs taşımadığı anlaşılırsa karantinadan çıkabilecek.

İlginizi Çekebilir
Alışveriş yapanlara büyük kolaylık: Yeni ödeme şeklini seveceksiniz

Değişmeyen tek kural, riskli bölgeden dönen kişinin yaşadığı bölgedeki sağlık dairesini araması ve döndüğünü bildirmesi olacak.

Karantina uygulamasından muaf olanlar da var. Örneğin Almanya’dan transit geçenler ve ülkede 24 saatten daha az kalacak olanlar. Bu kişilerin test gösterme veya karantinaya girme zorunluluğu yok.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin