Almanya’da yaşayanlara yüzlerce Euro yardım

Koronavirüs ve savaşın neden olduğu ekonomik şartlar ve yükselen enerji harcamaları aileleri geçim sıkıntısına soktu. Alman devleti bu nedenle yüzlerce Euro’luk yardım paketi açıkladı. En kısa sürede çok sayıda aile hibe edilecek yüzlerce Euro alacak. Karar, geçim sıkıntısı çekenlerde sevinçle karşılandı. Peki Alman hükümetinin kararlaştırdığı yardımlardan kimler faydalanacak?

Kişi başına 300 Euro

Koalisyon ortağı SPD, Yeşiller ve FDP’nin kararına göre ödemeler şu şekilde olacak:
Her çalışan ve vergi ödeyen bir kereliğine 300 Euro yardım alacak. Bu yardım kişiye işvereni tarafından maaşı ile birlikte ödenecek.

Her çocuk için 100 Euro

Aileler, çocuk başına 100’er Euro ek yardım alacak. Bu miktar çocuk parası ile birlikte bir kereye mahsus ödenecek.

Hartz IV alanlara sevindirici haber

Devleti yapacağı ek yardımlardan sosyal yardım alanlar da faydalanacak. Karara göre Hartz IV adı verilen devlet yardımından faydalananlara bir kereliğine mahsus kişi başına 100 Euro ödeme yapılacak.

Akaryakıt fiyatında indirim

Rekor seviyeye gelen ve sürücülerin uykusunu kaçıran akaryakıt fiyatlarında da indirim olacak. Alınan karara göre benzinin litre fiyatı 30 cent düşecek, mazot 14 cent ucuzlayacak.

Toplu taşımada indirim

Almanya ayrıca toplu taşımada da indirime gidiyor. Halk, 90 günlüğüne toplu taşıma biletini aylık 9 Euro’dan satın alabilecek.
(A)
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin