yağ

Almanya’da yağ ve un bitti mi?

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonucu Almanya’daki marketlerin, Rusya’dan mal alımını sonlandırması nedeni ile yağ ve un krizi yaşanıyor. Salgının ilk zamanlarında marketlerdeki tuvalet kâğıtlarını bitiren halk için şimdi de yağ ve un da kriz başladı. İnsanlar, bu temel gıda ürünlerini stoklamak için marketlere koşuyor.

Advertisement

Durum artık riskli

2021 yılında litresi 1 Euro’nun altında satılan yağların şuan ki fiyatı 1,80 Euro’ya kadar yükseldi. Halkın büyük panik halinde un ve yağ satın almaya yönelerek stokçuluk yapması, gerçek ihtiyaç sahiplerinin bu temel gıda maddelerine ulaşmasını engelliyor.

İnsanların bir yerine üç, dört paket ürün birden alması nedeni ile piyasada azalan gıda maddelerinin fiyatları da hayli artış gösteriyor. Almanya’nın ünlü market zinciri ‘ALDI’ müşteri başına ürün alımını 4 adet ile sınırlandırdı, ancak buna rağmen tüm raflar boşaldı. Firmalar, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı nedeni ile büyük tedarik sıkıntısı çektiğini aktardı. İnsanların yalnızca ihtiyacı kadar ürün alması, diğer ihtiyaç sahiplerinin yağ ve una ulaşmasını kolaylaştıracaktır.

Türkiye’de durum ne?

Türkiye’de de benzer tablolar yaşanıyor. İnsanların zamanında mücadele etmek zorunda kaldığı açlık bilinci, belli yaş grubundaki insanların tedirgin bir şekilde marketlere akın etmesine neden oldu.

Bir günde şiddetli bir artış gösteren yağ ve un ile benzeri temel gıdalar da ortaya atılan ‘Kriz geliyor, yağ fiyatları daha da artacak’’ senaryoları gerçeğe dönüştü. Halk ihtiyacından daha fazla ürün alarak evlerinde muhafaza ederken, rafların boşalmasına neden oldu ve elde az kalan ürünler piyasada zor bulunduğundan fiyatın artmasına neden oldu. Şuan Türkiye’de bir litre yağın fiyatı 62,72 TL’den satışa sunuluyor.

6 bin 99 ton yağ geliyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Denizcilik Genel Müdürlüğü, Rusya’da beklemekte olan 6099 ton Ayçiçek yağı taşıyan gemilerin, 15 Mart Salı günü Mersin’de olacağının duyurusunu yaptı.

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin