Tesla
Advertisement

Almanya’da Tesla ağaca çarparak yandı

Almanya Brandenburg Eyaleti’nde meydana gelen olayda, Tesla marka bir otomobil, henüz belirlenemeyen nedenlerle yoldan çıkarak yol kenarındaki ağaca çarptı. Araç daha sonra alevler içinde kaldı.

Otomobilde bulunan 5 kişiden 2’si yanarak feci şekilde can verdi. Diğer üç kişi yanan araçtan ağır yaralı olarak kurtulmayı başardı. Yaralılar yakındaki bir hastaneye kaldırıldı.

Kazada hayatını kaybedenlerin kimlikleri henüz netlik kazanmazken, polisin olayla ilgili soruşturması sürüyor.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERDE YANGINI SÖNDÜRMEK BÜYÜK ZORLUK

Diğer yandan elektrikle çalışan araçlardaki yangınları söndürmek oldukça zorlu bir süreç gerektiriyor.

İçten yanmalı motorun (benzin, dizel vs.) aksine, elektrikli otomobildeki aküye ulaşmak daha zor ve bu durumda yangın daha hızlı yayılabiliyor. Çünkü elektrikli arabaların aküleri zincirleme bir reaksiyonla birbirlerini hızla ateşleyebilen birçok küçük pil hücresinden oluşur.

Araç dıştan söndürüldükten sonra, itfaiyeciler pilleri soğutmak için yanan arabaları genellikle birkaç bin litre ağırlığındaki bir su banyosuna sokuyor. Aracın tekrar yangın tehlikesi oluşturmaması için araç en az 24 saat orada bekletiliyor.

TESLA İLE İLGİLİ BENZER OLAYLAR YAŞANIYOR

Tesla ile ilgili daha önce de birçok yanma olayı yaşanmıştı. Bu durum elektrikli otomobiller yangına davetiye mi çıkarıyor sorusunu akıllara getirdi. Ancak, Alman Sigorta Birliği (GDV) geçen yıl yaptığı açıklamada elektrikli otomobillerin içten yanmalı motora sahip otomıbillere kıyasşa daha fazla yanma eğiliminde olmadığını açıklamıştı.

Güner Kızıl

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin