nokia
Advertisement

Nokia ile Oppo arasında devam eden 5G patent çıkmazı sona erdi. Mannheim Bölge Mahkemesi (Landgericht Mannheim), Finlandiyalı Nokia’nın salı günü açtığı davayı onadı.

T-online’ın aktardığı habere göre, Nokia, rakipleri Oppo ve OnePlus’a karşı patent savaşını kazandı. Böylece Oppo ve OnePlus, Almanya’da satış yasağıyla karşı karşıya kaldı.  Nokia’dan yapılan resmi açıklamaya göre mahkeme, rakip Oppo ve OnePlus’ın akıllı telefonlarını Nokia patentlerinin gerekli lisansını almadan yasa dışı yollardan sattığına karar verdi.

Mevcut dava, özellikle akıllı telefonların radyo alıcılarıyla iletişim kurmasını sağlayan korumalı teknoloji ile ilgili. Bunlar olmadan, modern cep telefonları LTE ve 5G ağını çeviremiyor ve kullanamıyor.

Ancak ne Oppo ne de OnePlus Nokia tarafından sunulan koşulları kabul etmeye ve lisans koşullarına uymaya yanaşmadı. Nokia’ya göre, “Kapsamlı müzakerelere rağmen, Oppo adil şartlarda bir lisans almayı reddetti ve anlaşmazlığı çözme önerilerini reddetti.”

Mannheim Bölge Mahkemesi Çinli firmaların temyize gidebileceğini ve nihai kararın Karlsruhe’deki yüksek bölgesel mahkeme tarafından verilmesi gerektiğini de açıkladı. O zamana kadar davalı taraflar yine de mahkeme dışında bir anlaşmaya varabilir ve anlaşmazlığı yeni bir lisans sözleşmesi yaparak çözebilirler.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin