Ana Sayfa Aktuel Haberler Almanya’da ırkçı sohbet gruplarında paylaşım yapan polislere baskın

Almanya’da ırkçı sohbet gruplarında paylaşım yapan polislere baskın

Almanya’da ırkçı sohbet gruplarında paylaşım yapan polislere baskın

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde aşırı sağcı sohbet gruplarında mesajlaştıkları şüphesiyle, aralarında özel birlik görevlilerinin de bulunduğu 20 polisin ev ve işyerine baskın düzenlendi.

Wiesbaden Asayiş Dairesi ve Frankfurt Savcılığı; şüphelilerin mobil mesajlaşma uygulamalarında aşırı sağ içerikli, halkı kin ve düşmanlığa sevk edecek nitelikte içerikler paylaştıklarını iddia etti. Ayrıca şüphelilerin anayasa karşıtı örgütlerin işaret ve sembollerini kullandıkları da belirtildi.

19 polis görevden uzaklaştırılmıştı

DW Türkçe’de yer alan bilgilere göre; biri emniyet teşkilatından ayrılmış, 19’u ise polislik mesleğini sürdüren 29-54 yaş arası 20 zanlı hakkında Nisan ayından bu yana soruşturma yapılıyor. 19 polise soruşturmanın salahiyeti bakımından görevden el çektirildi.

Yaşları 29 ve 54 arasında değişen polislerin paylaştıkları mesajların çoğu 2016 ve 2017 yıllarında yazılmış. Gruptaki kayda değer son paylaşım ise 2019’un başında yapılmış. 20 sanığın 17’si sohbet gruplarında eski bir Nasyonal Sosyalist örgüte ait kışkırtıcı içerikler ve görselleri etkin bir şekilde yaymakla suçlanıyor. Diğer üç sanığa ise üst düzey görevli olarak sohbet gruplarında yer aldıkları, bu eylemi durdurma girişiminde bulunmadıkları suçlamaları yöneltiliyor.

İlginizi Çekebilir
Avusturya'da bu bölgelerde daha sıkı korona kuralları geçerli

Frankfurt polisi, ırkçı sohbet grubunun varlığını, çocuk pornosu görüntüleri bulundurduğu şüphesiyle bir polis memuru hakkında yürüttüğü soruşturma neticesinde tespit etmişti. Soruşturma kapsamında incelenen görüşme ve mesaj kayıtları ile ırkçı paylaşımlar gün yüzüne çıkarıldı. Hessen emniyetine mensup polislerin katıldığı aşırı sağ içerikli mesajlaşma gruplarına ilk olarak 2018 yılı sonunda rastlandı. Frankfurt Savcılığı, aşırı sağcı sohbet grubunda yer aldığı gerekçesiyle Mühlheim am Main’den üst düzey bir polis memuru hakkında 2019 yılında soruşturma başlatmıştı.

İlginizi Çekebilir
Diyarbakır Havalimanı 30 gün uçuşlara kapatılacak

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

delta

İsrail’de Delta varyantı nedeniyle vakalar artıyor

İsrail'de Delta varyantı nedeniyle vakalar artıyor İsrail'de ilk olarak Hindistan’da tanımlanan Delta varyantı nedeniyle okullarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artmaya devam ettiği bildirildi. İsrail Kamu...

İlginizi Çekebilir

hasta

Ağır hasta sayısı 1200’ü aştı

Ağır hasta sayısı 1200'ü aştı Tüm illerde maske takma zorunluluğu getirilen Türkiye'de denetimler artırıldı ancak ağır hasta sayısı bin 200'ün üzerine çıktı. Sosyal medyadan ülkenin...