Almanya

Almanya’da hangi ürün ve hizmetler daha pahalı?

Almanya’da insanlar uzun yıllardır sebze ya da meyveleri tane ile alıyor olması, kilogram fiyatı çok daha pahalıya geldiği içindir. Tane ile aldığınız sebze ve meyveleri anlık olarak tüketebilir bu sayede çürümesinin ya da bozulmasının önüne geçebilirsiniz. Bu durum Türkiye’de pek rastlanılan bir şey değildir. Hatta bazen meyveler bir kilogramdan çok daha fazla alınabiliyor.

Advertisement

Şişe su

Ve işte şişe sular. Şişe sulara ödenen depozito miktarı nedeni ile bunlarda pahalı olan ürünlerdendir. Her yer kapandıktan sonra özellikle benzin istasyonlarında su alacak olmanız halinde suyunuzu çok daha pahalıya alabilirsiniz.

Kişisel bakım

Kişisel bakım hizmetleri de Türkiye’ye oranla hayli pahalıdır. Örneğin, saç kesimi, fön, manikür ve pedikür gibi işlemler için insanlar sürekli olarak kuaförü tercih etmek durumunda kaldıklarında ceplerinden çıkan miktar cüzdanlarını bir nebze üzebilir.

Tamirat işleri

Almanya’da evlerinizde kendiliğinden oluşabilecek hasar durumlarında kiracı olarak oturuyorsanız, ev sahibinizin masraflarınızı üstlenmesi öngörülür ancak tamirata sebebiyet veren sizseniz giderleri de üstlenmeniz gerekir. Tesisata dayalı işlerde genellikle gelen işçinin saatlik ücretini de ödemeniz gerekecektir ki bazı durumlarda 100 Euro kadar cebinizden çıkmış olacaktır.

Tıbbi hizmetler

Tıbbi hizmetlerde Türkiye’ye nazaran cep yakan hizmetlerdendir. Estetik işlemleri, ameliyatlar ve saç ekimi gibi işlemler için gurbetçiler ya da yabancı kişiler Türkiye’nin yolunu tutuyorlar.

Danışmanlık hizmetleri

Danışmanlık konuları da pahalı olup bu süreçte aracı kişileri devreye koyarak daha uygun fiyatlı hizmet sunacak kişilerle irtibata geçebilirsiniz. Ya da vergi, finans ve hukuk danışmanlığı gibi konularınızı değerlendirmek için Türkiye’de bir danışman ile iletişime geçebilirsiniz.

Peki, sizce hangi ürün ve hizmet Türkiye ile kıyaslandığında daha pahalı ya da daha ucuz?

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin