Ana Sayfa Ekonomi Almanya'da elektrikli otomobil üretimi 100 bin kişiyi işsiz bırakabilir

Almanya’da elektrikli otomobil üretimi 100 bin kişiyi işsiz bırakabilir

Almanya’da elektrikli otomobil üretimi 100 bin kişiyi işsiz bırakabilir

Almanya’da, elektrikli otomobil üretimine yönelik otomotiv sanayisindeki yapısal değişimin yaklaşık 100 bin kişinin işsiz kalmasına neden olması bekleniyor.

Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) çalışmasına göre, Alman otomotiv sanayisinin, içten yanmalı motorları bırakıp elektrikli otomobil üretimine geçmesi ülkeye pahalıya mal olacak.

Şehirlerdeki hareketlilikte elektrikli otomobile yönelik yapısal değişimden 2025’e kadar ülkedeki 178 bin kişinin etkilenmesi bekleniyor.

Çalışmaya göre, Almanya’da otomotiv üretiminde çalışan yaklaşık 75 bin kişinin 2025’e kadar emekli olması öngörülüyor. Bu çalışanların yaklaşık 39 bini doğrudan otomotiv üretiminde istihdam ediliyor. 2030’a kadar 73 bini doğrudan üretimde olmak üzere otomotiv sanayisindeki 147 bin kişinin emekli olacağı tahmin ediliyor.

Elektrikli hareketliğe geçişle yaşanan yapısal dönüşümden doğrudan etkilenen ürün gruplarının değeri 2015-2019 döneminde yüzde 13 düşerek 22 milyar avronun üzerine çıkarken, söz konusu ürün gruplarında çalışan personel sayısı da 8 bin azaldı.

İlginizi Çekebilir
Almanya'da 12 yaşından büyük çocuklar da aşı yaptırabilecek

– “Sektörde yok olacak işlerin sayısı emekli olan çalışan sayısından yüksek olacak”

Ifo Başkanı Clemens Fuest, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Elektrikli hareketliliğe geçiş, özellikle KOBİ’lerin yoğun olduğu otomotiv tedarikçileri için büyük bir zorluk.” ifadesini kullandı.

Ifo Endüstriyel Organizasyon ve Yeni Teknolojiler Merkezi Direktörü Prof. Dr. Oliver Falck da gelecek yıllarda içten yanmalı motorların üretiminin azalması nedeniyle Alman otomotiv sektöründe yok olacak işlerin sayısının sektörden emekli olan çalışan sayısından daha yüksek olacağını bildirdi.

Falck, “Üretim rakamlarındaki gelişmeler şimdiden bize elektrikli otomobiller için içten yanmalı motorlardan çok farklı parçalara ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. Ancak bu dönüşüm, çalışan sayısında henüz aynı derecede kendini göstermedi.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

İlginizi Çekebilir
Orta Sırbistan otoyolla Avrupa koridoruna bağlanacak

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

Yunanistan

Sıla yolu yolcularına uyarı: Yunanistan sınırlarını açmadı

Sıla yolu yolcularına uyarı: Yunanistan sınırlarını açmadı Yunanistan, Türkiye’ye olan seyahat kısıtlamasını 26 Haziran’a kadar uzattı, Türkiye’ye gelmek isteyen sıla yolu yolcularına ise başka güzergâhları...

İlginizi Çekebilir

T26 Tüneli

Bittiğinde Türkiye’nin en büyük ulaşım tüneli olacak

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesinin ikinci etabı olarak yapılan T26 Tüneli bittiğinde Türkiye’nin en uzun ve en geniş ulaşım tüneli olacak. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu...