oturum izni

Almanya’da boşandıktan sonra oturum iznimi kaybeder miyim?

Almanya’ya yerleşme serüveniniz ve oturum izniniz, gerçekleştirdiğiniz evlilik dolayısı ile olduysa boşanmanızın ardından oturum hakkınızı kaybedebilirsiniz. Aile birleşimi yolu ile Almanya’ya geldi ve aile sığınma başvurusunda bulunmadı iseniz burada oturum izniniz evliliğinizin devam etmesine bağlı olacaktır.

Advertisement

3 yılı aşkın süredir evliyseniz, oturum izniniz boşanmanızı takip eden bir yıl içinde tekrar yenilenecektir. 1 yılın dolmasının ardından, oturum izni için bağımsız başvuruda bulunabilirsiniz.

Ancak 3 yıldan daha az süredir evli iseniz ve ayrıldıysanız da oturum izniniz yüksek ihtimalle uzatılmayacaktır. Bir başka ifade ile Yabancılar Dairesi boşanmanızı resmi bir şekilde neticelendirdikten sonra Almanya’yı terk etmenizi isteyebileceklerdir. Ancak bu durumda oturum izninizin kısaltılmasına karşı dava yolu açıktır.

Evliliğim 3 yıldan kısa sürdü, Almanya’da oturum izni alabilmemin yolu kesin kapalı mı?

3 yıldan kısa süre evliliklerde, oturum izninin yenilenebilmesi için bir takım haller vardır. İşte onlardan bazıları;

  • Evliliğinizi sona erdirmenizin nedeni eşinizin tarafınıza uyguladığı tekrarlanan şiddet ise oturum izniniz genellikle uzatılmaktadır.
  • Eşiniz ile ortak bir çocuğunuz var ise ve velayeti paylaşıyor iseniz, çocuğunuz ile görüşmelerinizi düzenli bir şekilde yapıyorsanız, çocuğunuza karşı maddi yükümlülüklerinizi yerine getiriyorsanız oturum izniniz yine uzatılabilir.
  • Evliliğinizi bitirmenizin ardından oturum izninizin iptali dolayısı ile gitmek zorunda kalacağınız ülkeye dönmeniz, tehlike arz ediyorsa yine oturum izniniz uzatılacaktır.

Almanya’da yaşayıp boşanma sürecinde iseniz aklınıza takılan sorular için Handbookgermany.de sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

(BK)

Kaynak: Handbookgermany.de

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin